تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

آشپزی سالم

 آشپزی سالم

آشپزی سالم به این معنی نیست که شما حتما آشپز حرفه ایی باشید و در یک آشپزخانه کاملا مجهز پخت و پز کنید. یا حتی بهترین و گرانترین مواد غذایی را در اختیار داشته باشید، بلکه می‌توانید با استفاده از مواد غذایي بسیار معمولی و در دسترس، و به کار بردن روش‌های تهیه‌ غذای سالم، بهترین و خوشمزه‌ترین غذاها را آماده کنید.

با استفاده از تکنیک‌های آشپزی سالم ‌می‌توانید میزان استفاده از چربی اشباع در آشپزی ، از جمله چربی‌هایی که برای سرخ کردن مواد غذایي استفاده ‌می‌کنید، به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

این امر برای آن دسته از کسانی که دارای رژیم غذایی ‌خاصی می‌باشند بسیار حیاتی و مهم است، چرا که استفاده بیش از حد از مواد غذایی دارای چربی اشباع بالا برای سلامت آنها بسیار مضرتر از سایر افراد ‌می‌باشد.

چند نمونه از رژیم های غذایی خاص رایج:

روشهای آشپزی سالم ، مواد مغذی مفید موجود در غذاها و مواد اولیه آنها را تا حد زیادی حفظ کرده و علاوه بر کاهش مصرف چربی و نمک، به غذای شما عطر و بوی متفاوتی می‌بخشد.

روشهای کلی آشپزی سالم

پختن در فر

شما ‌می‌توانید بسیاری ازغذاها ازجمله انواع گوشت و میوه و سبزیجات را بدون اضافه کردن روغن و نمک، در ظرفی که کاملا پوشیده است قرار داده در فضایی مانند فر و برای مدت زمان معینی بپزید. در این روش مواد مغذی مفید حفظ شده و بدن کار راحت‌تری برای هضم غذا خواهد داشت.

کباب کردن

شاید پرطرفدارترین شیوه آشپزی سالم کباب کردن باشد.

در این روش گوشت و مرغ و سبزیجات که معمولا با سس مخصوصی طعم‌دار می‌شوند، به طور مستقیم و با شعله‌ی آتش پخته می‌شود  همین امر موجب خارج شدن چربی اضافه از ماده غذایي ‌شده و مزه بسیار لذیذی را به غذا ‌می‌بخشد.

برای طعم‌دار کردن می‌توانید مواد غذایی را برای چند ساعت در سسی که از ترکیب انواع ادویه‌جات، سبزیجات معطر و سایر مواد غذایی طعم‌دهنده طبیعی تهیه می‌شود خوابانده و سپس آنها کباب کنید.

بخارپز کردن

یکی از راه‌های خوب دیگر در آشپزی سالم بخارپز کردن است و این مورد به ویژه در طبخ سبزیجات به کار می‌رود. در این روش تقریبا تمامی عناصر مغذی موجود در ماده خوراکی حفظ شده و مصرف این‌گونه غذاها برای حفظ سلامت بدن بسیار توصیه می‌شود.

 

روشهایی که گفته ‌می‌تواند به شما در فرآیند آشپزی سالم بسیار کمک کند. در آخر، برای هرچه سالم‌تر و مقوی‌تر شدن غذاهایی که با این روش‌ها آماده می‌شوند بهتر است از نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید:

  • استفاده از سبزیجات معطر و تازه.
  • عدم استفاده از مواد غذایی آماده به دلیل داشتن مواد نگهدارنده
  • استفاده از آب میوه ها و مرکبات
  •  به کار بردن انواع فلفل، گوجه فرنگی، قارچ و ... در طبخ غذاها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 10 =