تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

روش های کاهش وزن از زبان افراد واقعی

روش های کاهش وزن

روش های کاهش وزن از زبان افراد واقعی

کمتر کسی هست که این روزها حداقل برای یکبار هم که شده یکی از روش های کاهش وزن را در پیش نگرفته باشد. امروزه راهکارهای متنوعی برای کاهش وزن از حوزه های مختلف ارائه میشود. از عمل های جراحی گرفته تا رژیم های متنوع کاهش وزن و برنامه های ورزشی گوناگون که هر کدام شامل پکیج هایی با هزینه ها و سختی راه متفاوتی هستند.

چیزی که قرار است موضوع ما باشد طی کردن مسیر کاهش وزن از طریق رژیم غذایی است. اما آیا کاهش وزن تنها با در پیش گرفتن یک برنامه غذایی میتواند موجبات لاغری را فرآهم آورد؟

بدیهی است همانطور که با نسخه ای یکسان دو بیمار را نمیتوان درمان کرد، برای دو شخص با شرایط گوناگون هم رژیم غذایی یکسان نمیتواند راه چاره باشد.

پیش از آنکه یک برنامه غذایی خاص را برای رسیدن به هدفمان که میتواند افزایش یا کاهش وزن، جلوگیری از پیشروی یک بیماری خاص، بارداری و یا هرچیز دیگری که نیاز به مراقبت غذایی دارد، انتخاب کنیم، باید بدانیم باتوجه به تیپ شخصیتی و تمایلات روحی در پیش گرفتن چه استراتژی‌ای مناسب‌تر و کارآمدتر است.

اینجا ما روش کاهش وزن ۶ شخص واقعی را داریم که در ابتدا هرشخص استراتژی خودش را برای از دست دادن وزن بیان کرده و بعد بررسی میشود که چطور هر کدام از این روش ها به کم کردن وزن این افراد کمک کرده است و هرکدام از این برنامه ها برای چه روحیاتی مناسب تر هستند.

"<yoastmark

۱. به دنبال همراه برای کاهش وزن

“روش کاهش وزن موثر برای من، آن چیزی بود که واقعا در تمام زندگی ام موثر است، داشتن همراه و پشتیبان.
من میتوانم با داشتن حمایت دیگران از خودم، من بهتری بسازم. برای کاهش وزن هم از همین قانون استفاده میکنم. داشتن همراهی که به من انگیزه لازم را بدهد و بعد از موفقیت در هر مرحله تا رسیدن به وزن ایده آل مرا تایید کند، روش من بوده است.” ز.ک

به دلیل تغییرات درونی و بیرونی زیادی که ممکن است در دوره کاهش وزن برای فرد اتفاق بیفتد، _برای نمونه گرفتن بازخورد منفی از اطرافیان_ دریافت حمایت و تایید میتواند حائز اهمیت باشد. چرا که بعضی افراد دارای روحیه و عواطف اثر پذیر هستند و همواره نیاز به کسانی دارند که انرژی ها و بازخورد های منفی که ممکن است طی انجام کاری جذب کنند را با تایید و همراهی خنثی کرده و برای ادامه مسیر تا رسیدن به هدف، به ثابت قدم ماندنشان کمک کند. از طرف دیگر علاقه به داشتن همراه میتواند از حس رقابت طلبی و تمایل به پیروزی در چالش‌های بعضی افراد ناشی شود.

این افراد برای انجام کارهایی که فکر میکنند ممکن است در آن سستی کنند به یک همراه نیاز دارند تا محیط یک رقابت را برایشان شبیه سازی کند. تا هرجا که از سرعت پیشرفتشان کاسته شد به عملکرد همراه یا رقیب فرضیشان توجه کرده و اشتیاق به پیروزیشان آن ها را به جلو حرکت دهد. در مورد کاهش وزن این مورد میتواند بسیار کاربردی و انگیزه زا باشد. البته در این نمونه مورد اول عامل احتمالی علاقه به داشتن همراه بوده و نقش حس رقابت طلبی بسیار کمرنگ است.

ویژگی های شخصیتی مرتبط:

 • برونگرا
 • احساسی
 • اثرپذیر
 • اجتماعی
 • رقابت جو

 

۲. حذف دشمنان کاهش وزن از آشپزخانه

“آشپزخانه را از هر نوع مواد غذایی که ممکن است باعث لغزشم شود پاک میکنم‌ و وقتی برنامه غذایی جدید رو برای کاهش وزنم میچینم، کم کم میتونم عادت های بهتری برای زندگی سالم رو اضافه کنم”  ل.ق

میل به هرچیز ممنوعه ای برای همه بدیهی است. به ویژه که درمورد خوراکی ها در روش های کاهش وزن مبتنی بر رژیم غذایی، همیشه آنهایی که باید از آن پرهیز شود خوشمزه تر و وسوسه کننده تر از آنهایی است که مفید هستند. برای مقابله با وسوسه همیشه اولین استراتژی حذف صورت مساله است یعنی از معرض دید خارج کردن هر آنچه نسبت به آن میل داریم. در این نمونه فرد هر ماده غذایی که ممکن است او را وسوسه کند از دسترس خود دور کرده و غلبه بر وسوسه های راه کاهش وزن را وسیله ای برای حذف دیگر عادات ناسالم زندگی خود میکند.

ویژگی های شخصیتی مرتبط:

 • محتاط
 • دوراندیش
 • ناپرهیز

 

۳. لذت برن از صرف غذا

“روش کاهش وزنی که انتخاب کردم، مراقبت از غذا خوردن خودم بود. محل قرارگیری میز غذاخوری، استفاده از ظروف جذاب و اختصاص زمان برای تزیین غذا از کارهایی بود که انجام دادم. همینطور غذا خوردن آرام و با آگاهی نسبت به اتفاقاتی که در داخل و خارج بدنم در حال رخ دادن است به بدن من فرصت داد تا مغزم بفهمد که ظرفیت غذایی ام در حال تکمیل است و احساس سیری داشته باشم.”  و.ف

علم روانشناسی محیط قسمتی از روانشناسی است که به اثرات محیط اطراف به ویژه از نظر زیبایی شناختی بر احساسات، افکار و اعمال انسان می پردازد.

در این روش کاهش وزن، شخص با مطلوب تر کردن شرایط محیط اطراف خود و هر آنچه مرتبط با عمل غذا خوردن است سعی می کند فرکانس های مثبت از محیط دریافت کند.

همچنین انجام دادن هر کاری به صورت آگاهانه باعث کاهش سرعت انجام کار می شود حتی در اعمالی مثل راه رفتن و تنفس اگر عنصر آگاهی را وارد کنیم و حواسمان را جمع مراحل و صحیح انجام دادن آن کنیم متوجه تفاوت بسیاری خواهیم شد.

و تا حدی اهمیت دارد که این کار جزو تمرینات روزانه یوگی هاست. آرام غذا خوردن از یک طرف باعث کمک به هضم بهتر و در ادامه جذب بهتر غذا خواهد شد و از طرف دیگر بعد از گذشت زمانی معین که پیام سیری به مغز فرستاده می شود اگر غذا آرام تر از گذشته خورده شده باشد، بدن حجم کمتری غذا دریافت کرده که این موضوع به پروسه کاهش وزن کمک شایانی خواهد کرد.

ویژگی های شخصیتی مرتبط:

 • مستقل
 • هنری
 • مبتکر
 • باانرژی
 • درونگرا

 

۴. تعیین تاریخ برای شروع پروسه کاهش وزن

“من برای کم کردن وزنم، تاریخ شروع برای خودم قرار دادم تا چند هفته به آمادگی ذهنی بپردازم. روی بهترین نتیجه تمرکز کنم، تمام راه های دستیابی به اون رو بررسی کنم تا صد در صد به چیزی که ایده آلم هست برسم. همینطور میخواستم برای رسیدن تاریخ مورد نظرم هیجان داشته باشم و با انگیزه بیشتر ادامه بدم.” پ.الف

برخی افراد از اینکه در شرایط ناگهانی برای انجام کاری قرار بگیرند بیزار هستند. و یکی از علت‌های آن میتواند تجربه‌های ناگوار این سبک تصمیم گیری های احساسی و اضطراری در گذشته و یا دادن احتمال وقوع مشکل در صورت گرفتن تصمیم و انجام عمل ناگهانی باشد. معمولا این افراد سعی میکنند یا با امید به اینکه با گذشت زمان اوضاع بهتری پیش بیاید از تصمیم گیری برای شروع کار سر باز زنند و مدام امروز و فردا کنند یا از بعد مثبت اگر نگاه کنیم میخواهند تمام جوانب را بسنجند، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای خود تعریف کنند و شرایط محیط درونی و بیرونی خود را آماده پذیرش این تصمیم کنند. اقدام برای کاهش وزن هم بسته به اهمیت و سختی آن برای شخص میتواند از این دست تصمیمات باشد.

ویژگی های شخصیتی مرتبط:

 • انعطاف ناپذیر
 • اصولی
 • آرمانگرا
 • هیجان طلب در عین حال محتاط

 

۵. آگاهی از اهمیت قدم های کوچک، روشی برای کم کردن وزن

“من از برداشتن گام های خیلی کوچک در راستای کم کردن وزن و دادن پاداش هایی به خودم به ازای آنها شروع کردم. و تمام مدت به خودم یادآوری می کردم که همین چیزهای کوچک باعث ایجاد تغییر بزرگ در سلامت کلی من میشود حتی اگر سریعا روی وزنم تاثیر نگذارد”  ن.ه

این روش کاهش وزن نمونه عینی اثر مرکب است. اثر مرکب یعنی دستیابی به اهداف بزرگ نتیجه تصمیم گیری ها و فعالیت های کوچک در زندگی مان است. بر خلاف باور عمومی، موفقیت ها نتیجه اعمال خارق العاده و ابرقهرمانانه نیستند بلکه نتیجه پیوستگی و اهتمام ورزیدن در انجام کارهای کوچکی هستند که دیگران آنها را بی اهمیت می دانند.

همینطور دادن پاداش هایی در قبال این قدم های کوچک و تعیین پاداش برای قدم های بعدی میتواند ایجاد کننده انگیزه برای برداشتن آن گام ها باشد.

ویژگی های شخصیتی مرتبط:

 • مصمم
 • نتیجه گرا
 • صبور
 • مسئولیت پذیر و اهل عمل
 • منطقی
 • دوراندیش

 

۶. از کجا به اینجا رسیده اید

“چیزی که برای حرکت به سمت بهتر شدن بیشتر به من کمک می کند نگه داشتن یک لکه بسیار ناخوشایند در گذشته ام است. در تجربه کاهش وزن یکی از عکس‌های خودم را روی صفحه اصلی گوشی و یا درب یخچال قرار دادم و هر وقت که دوباره آن را می دیدم به خودم میگفتم من هرگز نمی خواهم دوباره به آن روزها برگردم”  ک.م

باوجود اینکه نباید تجربیات تلخ گذشته را با خود حمل کنیم ولی گاهی همراه داشتن یک نشان از روزهایی که نمیخواهیم تکرار شوند بهترین انگیزه برای در پیش گرفتن عادات سالم است. برعکس این هم امکان پذیر است. یعنی در گذشته وضعیت ایده آلی داشته اید ولی بنا به هر دلیلی امروز آن را از دست داده اید. دیدن نشانه هایی از روزهایی که همه چیز خوب بوده است میتواند انگیزه ای برای اصلاح شیوه زندگی تان باشد. در مورد کاهش وزن، دیدن آلبوم ها و لباس های قدیمی، بازدید از فروشگاه های لباس، پوشیدن و یا خرید لباس هایی که قبلا نمیتوانستید آن ها را به تن کنید از جمله کارهایی هستند که میتواند کمکتان کند و از موثر ترین روش های کاهش وزن باشند.

ویژگی های شخصیتی مرتبط:

 • فاقد تخیل
 • حساس
 • آسیب پذیر

 

آیا انتخاب استراتژی پایان راه کاهش وزن است؟

حال که متوجه شدیم میان روش های کاهش وزن پیشنهادی، در پیش گرفتن چه روشی برای ما میتواند موثرتر باشد، زمان انتخاب رژیم غذایی مناسب است. این مرحله نیز بسیار حائز اهمیت است، چرا که باید شرایط خاص فیزیکی بدنمان در نظر گرفته شود و مراقب باشیم روش کاهش وزن انتخابی در پایان دوره برای ما نارضایتی به ارمغان نیاورد. در بسیاری از مواقع کمبود ویتامین ها و پروتئین های ضروری، مشکلات گوارشی و پیامدهای ناشی از آن ها مانند ریزش مو، مشکلات پوستی، لاغری نامتوازن و … پیشکشی است که رژیم های لاغری غیر اصولی برایمان به همراه دارند. در نتیجه بهتر است این مرحله حتما با هماهنگی متخصص این حوزه انجام پذیرد.

دغدغه بعدی حفظ تعهدات نسبت به استراتژی لاغری و رژیم کاهش وزن انتخابی مان است. اگر در تمام طول دوره ما به حال خودمان و در شرایط مطلوب از قبل پیش بینی شده باشیم داستان فرق میکند، اما واقعیت چیز دیگریست. شرکت در میهمانی ها و وعده های غذایی از پیش تعیین نشده که باید خارج از خانه صرف شود مساله مهمی است که با ضرب المثل یک شب که هزار شب نمیشود نباید به سادگی از آن عبور کنیم. در این مواقع میتوان با همراه داشتن یک وعده غذایی کوچک مطابق با رژیم کاهش وزن خود از شکستن اصول رژیم غذایی جلوگیری کرد.

اما کار بسیار سخت تر میشود اگر شاغل باشیم و صرف حداقل یک وعده غذایی خارج از منزل برایمان اجتناب ناپذیر باشد. غذای حاضری یا سفارش از رستوران ها و کترینگ ها در ابتدا ممکن است راه حل به نظر برسد اما هر کدام به نوبه خود ناقض قسمتی از تعهدات رژیم کاهش وزن انتخابیمان خواهد بود.

در اینجاست که کارافید به کمک می آید.

منوی غذایی متنوع کارافید دربرگیرنده پرهیزهای غذایی متفاوتی خواهد بود که ممکن است در رژیم های غذایی با آن رو به رو باشیم و حتی این امکان وجود دارد که محدودیت ها و علاقه مندی های غذاییمان را با کارافید در میان گذاشته تا وعده غذایی ما همانطور که میخواهیم طبخ شده و به دست ما برسد.

در کنار همه مسائلی که به آن پرداختیم باید به یاد داشته باشیم قرار نیست معجزه ای رخ دهد. تا زمانی که ما همان عادات سابق را داشته باشیم شرایط نیز همانطور خواهند ماند. بعد از اتمام دوره رژیم غذایی کاهش وزن، زمان حفظ آن است که با ترک عادات غذایی ناسالم و انجام تمرینات ورزشی منظم میسر میشود. هدف ما از انتخاب استراتژی مناسب روحیاتمان برای کاهش وزن نیز، افزایش بازدهی رژیم غذایی لاغری و کمک به حفظ نتایج پس از پایان دوره است.

و در آخر چیزی بهتر از شعر زیر نمیتواند مکمل مفهوم پایانی ما باشد:

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود
رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود

One thought on “روش های کاهش وزن از زبان افراد واقعی

 1. سللم وقتتون بخیر. میخواستم بگم ۶ ماهه شرکتمون با کارافید کار می کنه واااقعا وزنم اومده پایین چون کم چربه غذاها. مرسییییییی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =