تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

علم غذا

علم غذا

یکی از ملاحظات مجموعه کارافید در تهیه غذای شرکتی و سازمانی، توجه به علم غذا و ایجاد تناسب بین نیازمندی‌های نامشهود اما اثرگذار انسانی و غذایی است که فرد به عنوان ورودی سیستم ارگانیک خود دریافت می کند.

اما علم غذا چیست؟

علم غذا ترکیبی از علوم شیمی، بیوشیمی، تغذیه، میکروبیولوژی و مهندسی‌ست که دانش لازم در ارتباط با بسیاری از جوانب سیستم غذایی را به ما ارائه می‌دهد. درک درست از اجزای شیمیایی خوراکیها همچون پروتئینها، کربوهیدراتها، چربیها و آب؛ و واکنشهایی که روی آنها در زمان هضم و جذب در بدن رخ می‌دهد مبنای اصلی تعریف این علم است. همچنین روشهای فرآوری و نگهداری مواد غذایی مثل خشک کردن، فریز کردن، پاستوریزه کردن، کنسرو کردن، پرتوافکنی، استخراج و ... از دیگر مواردی‌ست که در علم غذا به آن پرداخته می‌شود. تحلیل و بررسی اجزاء اصلی غذاها با روشهای کنترل کیفیت آماری انجام شده و علم میکروبیولوژی جهت بررسی جوانب ایمنی غذا مورد مطالعه قرار می‌گیرد. از دیگر موضوعات مورد بحث در علم غذا می‌توان به افزودنی های خوراکی، خواص فیزیوشیمیایی غذاها، مزه شناسی، توسعه تولید، مهندسی غذا و بسته بندی اشاره کرد. علم غذا تمامی این علوم را در هم آمیخته و آنها را روی صنعت غذا متمرکز می‌کند.

 

تغییر در رویکرد علم غذا

اگرچه پیشینیان ما دستورالعمل‌های مفصلی پیرامون تطبیق خوراکی‌ها با ویژگی‌های مزاجی و بدنی افراد به دست ما رسانده‌اند اما علم غذا به شکل نوین آن دانشی نوظهور و در حال رشد است که همگام با تغییرات رخ داده در کشورهای آمریکای شمالی و دیگر نقاط توسعه یافته جهان به وجود آمده است. صنعت غذا که در اصل مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه غذا در خانه را تامین می‌کرد حالا می‌بایست پاسخگوی تقاضای بازار برای محصولات باکیفیت‌تر و مناسب‌تر باشد. تقاضا برای غذاهایی که سریع و راحت آماده شوند و همینطور خوراک های انبوه مانند غذای شرکتی چالش بزرگی‌ست که مواجهه با آن تخصص دانشمندان توانایی را می‌طلبد که مسلط به خواص پیچیده‌ی شیمیایی سیستم‌های غذایی و روش‌های حفظ و نگهداری مواد غذایی باشند. این اعتماد روزافزون مردم به غذاهای آماده مسئولیت بزرگی را بر دوش تولیدکنندگان در زمینه‌ی کیفیت، ایمنی و تقویت محصولاتشان گذاشته است. در راستای ایجاد محصولات باکیفیت و رقابتی، اصول علمی و فناوری‌های جدید در صنعت تولید غذا به کار گرفته شده‌اند و در واقع مجموع همه‌ی این موارد علم غذا نامیده می‌شود.
به طور حتم و باتوجه به شرایط زندگی مردم در جوامع پیشرفته و در حال توسعه، شرکتهای تهیه غذای معتبر در سرتاسر جهان نیز سعی در تطبیق و به روزرسانی خود با پیشرفت این علم نوظهور دارند. بی شک هرچقدر یک شرکت تهیه غذا مجهز به علم روز دنیا در صنعت غذا باشد می‌تواند با تهیه‌ی غذای سالم و باکیفیت و صرفه جویی در وقت و انرژی مشتریان خود رضایت و شادمانی آنها را به دست آورد.
کارافید می‌کوشد با تلفیق علم نوین غذا و دانش طب سنتی ایرانی غذای شرکتی ارزشمندتری برای بهبود زندگی کارمندی تامین نماید.

در ادامه این مطلب خواندن مقاله اخلاق غذا پیشنهاد میشود ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =