تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

غذای شرکتی برای کارمندان با فشار خون بالا

منوی غذایی متناسب برای کاهش فشار خون کارمندان

نیازهای غذای کارمندان با فشار خون بالا

برخی کارمندان شرکت که دارای بیماری فشار خون بالا هستند باید از یک رژیم غذایی ویژه و منوی غذایی خاصی در شرکت بهره ببرند تا این بیماری باعث ایجاد مشکلات جدید و پایین آمدن راندمان کاری‌شان نشود . بیماری فشار خون بالا یکی از مهم‌ترین مشکلات بهداشتی در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه است که بسیاری از شرکت‌های کشورهای پیشرفته آن را جدی گرفته‌اند و می‌دانند که در صورت عدم توجه به درمان موجب بروز بیماری های قلبی عروقی جدی‌تر خواهد شد. فشار خون بالا به عنوان دومین عامل مرگ و میر در جهان مطرح است. اما متاسفانه منوی غذایی شرکت‌ها معمولا این مهم را در نظر نمی‌گیرند و با تهیه‌ی غذاهای سرخ کردنی و چرب ، غذاهای پرحجم،‌ غذاهای فاقد سبزیجات و فیبرکم، نه تنها این مشکل را حل نمی‌کنند بلکه به وخیم‌تر شدن اوضاع سلامت این دسته از کارمندان کمک می‌کنند.

بنابراین علاوه برتنوع غذایی که باید برای کارمندان دارای فشارخون بالا در نظر گرفته شود، می‌بایست به رژیم غذایی که پزشکان متخصص برای این افراد توصیه کرده اند اهمیت ویژه‌ای داد.

عواملی که فشار خون کارمندان شرکت‌ها را بالا می برد

از عوامل موثر در بروز پرفشاری خون در کارمندان شرکت‌ها می‌توان به استرس، چاقی، کم‌تحرکی، سوابق فامیلی، مصرف دخانیات، بیماری‌های کلیوی و هورمونی، مصرف غذای نامناسب (دریافت زیاد چربی اشباع و نمک از طریق رژیم غذایی) و سالمندی اشاره کرد. اگرچه داروهایی برای درمان فشار خون بالا در دسترس است اما تحقیقات نشان داده‌اند که با اصلاح شیوه‌ی زندگی از جمله رژیم غذایی برای این کارمندان، می توان به درمان این بیماری کمک کرد یا حداقل آن را به تاخیر انداخت. بر این اساس اگر شرکت‌ها بتوانند منوی غذای شرکتی متنوعی برای تهیه غذای کارمندان تامین کنند، می‌توانند گامی موثر در بهره وری کارمندان شرکت‌ها بردارند. برای رسیدن به این هدف مدیران شرکت‌ها می‌توانند از راهکارهای غذایی مفید کارافید بهره‌مند شوند. کارافید با ایجاد منوی غذای شرکتی متنوع به سازمان‌ها، آنها را برای رسیدن به این هدف یاری خواهد کرد.

معرفی دو برنامه موفق در پیشگیری از فشار خون بالا

در حقیقت با صرفه‌ترین شیوه برای کاهــش خطر بیماری فشار خون بالا برای تمامی افراد و بخصوص کارمندان شرکت‌ها، انجام برنامه‌های پیشگیرانه از طریق تلفیق سیاست‌های موثر در ارتقای سلامت می‌باشد. این سیاست‌ها باید در همه‌ی بخش‌های جامعه در اولویت قرار داده شود. به عنوان مثال درانگلستان، اجرای برنامه‌ای با همکاری سازمان صنایع غذایی و آشامیدنی طی چند سال، موجب کاهش مقدار نمک در بیش از یک چهارم غذاهای تولیدی شده است. همچنین دولت ژاپن موفق شده است با تشکیل بسیج‌های آموزشی سلامت، مصرف نمک را کاهش داده و همزمان مبتلایان به فشارخون بالا را درمان کند. از این طریق، علاوه بر کاهش فشارخون، میزان سکته‌ی مغزی نیز بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته است. در نیوزلند، برچسب‌ گذاری تغذیه‌ای روی مواد غذایی سبب شد تا کارخانه‌های مواد غذایی در فرمولاسیون محصولات خود بازنگری کنند و به ویژه مقدار نمک موجود در غذاها به طور چشمگیری کاهش دادند. تحقیقات نشان داده‌اند نمک (کلرید سدیم) نسبت به سدیم یا کلراید به تنهایی، یا در ترکیب با سایر یون‌ها، تاثیر بیشتری بر فشارخون بالا دارد. بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت به منظور پیشگیری از بیماری پرفشاری خون، تمام افراد بزرگسال باید کمتر از ۵گرم کلرور سدیم یا ۲ گرم سدیم مصرف کنند، اما سرانه مصرف نمک در کشور ما ۱۰ تا ۱۵ گرم در روز برای هر فرد می‌باشد.

بیشتر نمک مصرفی ما به غذا یا آب مورد نیاز برای پخت غذا اضافه نشده است بلکه نمک در مرحله فرآوری، به غذاهای تجاری اضافه می‌شود که شرکت‌های تهیه غذای شرکتی و کیترینگ‌ها از جمله‌ آنها هستند. همچنین بسیاری از فرآورده‌های غلات از قبیل بیسکوییت‌ها و کیک‌ها دارای مقداری سدیم هستند ولی مصرف‌کنندگان به دلیل طعم شیرین متوجه آن نمی‌شوند. بنابراین کارمندانی که دارای فشار خون بالا هستند و  می‌خواهند مصرف نمک را کاهش دهند باید از نان‌ و پنیرهای کم‌نمک استفاده کرده و فرآورده‌های گوشتی نمک سود شده و زیتون و خیار شور را از منوی غذایی خود حذف کنند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که پتاسیم، هم در پیشگیری و هم در درمان کارمندان دارای پرفشاری خون موثر است. همچنین منیزیم یک عنصر مهم در جلوگیری از انقباض عضلات صاف رگ‌ها به شمار می‌رود. از این رو به عنوان گشادکننده عروق می تواند در تنظیم فشارخون این کارمندان، به بههبود سلامت آنها کمک کند.

چند توصیه‌ی کلیدی برای کارمندان دارای فشار خون بالا

کاهش استفاده از غذاهای شور و دارای سدیم

مصرف غذاهای شور (گوشت نمک سود شده، کنسرو، همبرگر، سوسیس و کالباس، کراکرها، چیپس، پفک، خیار شور، ماهی‌های شور و دودی، سوپ‌های آماده، ترشی، آجیل شور و ... باید از منوی غذای کارمندان دارای پرفشاری خون حذف شود. محدودکردن سدیم همراه با کاهش وزن در کنترل فشارخون بسیار موثر است. بنابراین استفاده از نمک برای پخت غذا باید محدود شود و نمکدان روی میز غذای کارمندان در شرکت قرار داده نشود. به جای مصرف چیپس؛ از مغزها، ماست کم‌چرب، ذرت بدون نمک و کره، و انواع سبزی خام در شرکت استفاده شود. مصرف بعضی از سبزی‌های حاوی مقادیر زیاد سدیم مانند اسفناج، کرفس، ریواس وشلغم به ویژه در افراد مبتلا به فشارخون بالا کاهش یابد. لذا در منوی غذای شرکتی برای کارمندان، توجه به این موارد برای سلامت آنها امری ضروری‌ست.

مصرف پتاسیم در رژیم غذایی کارمندان

با توجه به نقش پتاسیم در پیشگیری و درمان پرفشاری خون کارمندان دارای بیماری پرفشار خون در برنامه غذایی روزانه از میوه ها، سبزی ها در غذا، حبوبات و غلات در غذا استفاده شود. زردآلو، گوجه فرنگی، هندوانه، موز، سیب زمینی، آب پرتقال و گریپ فروت منبع خوبی از پتاسیم هستند. از غلات، نان و ماکارونی تهیه شده ازگندم کامل به دلیل داشتن فیبر، ویتامین و املاح از جمله پتاسیم  در منوی غذایی شرکت برای کارمندان استفاده شود.

استفاده از مواد دارای منیزیم در رژیم غذایی کارمندان

دریافت مقادیر مناسبی منیزیم  از طریق منابع غذایی مانند انواع سبزی با برگ سبز تیره، مغزها، حبوبات، نان و غلات سبوس‌دار توصیه می شود. ماهی قزل‌آلا، ساردین و شاه ماهی؛ منبع غنی امگا ۳، کلسیم و منیزیم هستند که باید در تهیه غذای شرکتی برای کارمندان منظور شوند.

عنصر کلسیم، پایین آورنده فشار خون کارمندان

عنصر کلسیم نیز در کاهش فشار خون کارمندان نقش مهمی دارد، بنابراین وجود کافی کلسیم در غذای شرکتی از طریق مصرف منابع آن به‌ویژه شیر و فرآورده های لبنی کم چرب، برای کارمندان شرکت‌ها توصیه می‌شود.

نقش ویتامین "سی" در رژیم غذایی کارمندان

مصرف ویتامین سی در کاهش فشارخون نقش موثری دارد. گنجاندن غذاهایی شامل سبزی در منوی غذای‌اصلی توصیه می‌شود. همچنین مصرف انواع میوه ها به‌عنوان میان‌وعده برای کارمندان بسیار مفید است.

کاهش مصرف چربی در رژیم غذایی کارمندان

با توجه به نقش کاهش مصرف چربی در کاهش وزن بدن، رعایت یک رژیم غذایی با چــربی محدود برای پیشگیری و کنترل پرفشاری خون مفید به‌نظر می‌رسد. بنابراین روغن‌های حیوانی مانند پیه و کره باید جای خود را به روغن‌های سالم گیاهی مانند ذرت و آفتابگردان بدهند.

کاهش مواد غذایی دارای اسید چرب اشباع و کلسترول در رژیم غذایی کارمندان

باید مصرف مواد غذایی حاوی اسید چرب اشباع و کلسترول (غذاهایی شامل گوشت قرمز، لبنیات پر چرب، زرده تخم‌مرغ،چربی های حیوانی، کره‌ی مارگارین و روغن های جامد) کاهش یابد..

جایگزینی چاشنی‌ها در رژیم غذایی کارمندان

در انتخاب غذا و قراردادن آن در منوی غذای شرکتی، به جای نمک از چاشنی‌های غذایی مانند سبزی‌های معطر تازه یا خشک مانند (نعناع، مرزه، ترخون، ریحان و...) ، سیر، لیموترش تازه و آب نارنج برای بهبود طعم غذا و سلامت بیشتر اشتفاده شود.

رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری و کنترل فشارخون کارمندان

ـ مصرف روزانه ۷ تا ۸ واحد از گروه نان وغلات  در منوی غذای شرکتی کارمندان به دلیل داشتن کربوهیدرات و فیبر

ـ مصرف روزانه ۴ تا ۵ واحد از گروه سبزی‌ها در منوی غذای شرکتی کارمندان (منابع غنی از منیزیم، پتاسیم و فیبر)

ـ مصرف روزانه ۴ تا ۵ واحد از گروه میوه‌ها در منوی غذای شرکتی کارمندان (منابع غنی از منیزیم، پتاسیم و فیبر)

ـ مصرف روزانه ۲ تا ۳ واحد از گروه شیر و لبنیات کم‌چرب در منوی غذای شرکتی کارمندان (منابع خوب کلسیم، پروتئین، پتاسیم و منیزیم)

ـ مصرف روزانه۲ واحد گوشت قرمز یا سفید در منوی غذای شرکتی کارمندان (منبع خوب پروتئین و منیزیم)

ـ مصرف هفتگی ۴ تا ۵ واحد ازحبوبات، دانه‌ها و مغزها در منوی غذای شرکتی کارمندان (منابع خوب پروتئین، منیزیم، پتاسیم و فیبر)

توصیه برای انتخاب منوی غذای شرکتی

توصیه های کارافید برای کارمندان با فشار خون بالا در شرکت می‌تواند بسیار مفید بوده و در ارتقای سلامت کارمندان شرکت شما و رضایت آنها از منوی غذای شرکتی تاثیرگذار باشد. اما توجه کنید که این توصیه‌ها ممکن است برای بعضی کارمندان که دارای آلرژی‌های غذایی هستند آزاردهنده باشد. پس به مدیران شرکت‌ها توصیه می‌شود برای کسب رضایت و سلامت کارمندان، امکان انتخاب‌های فردی منوی غذایی را برای آنها فراهم کنند. کارافید با ارائه راهکارهای خلاقانه و استفاده از فن‌آوری روز، سعی در کمک به مدیرانی دارد که سلامت و شادی کارکنان خود را مهم می‌دانند. مدیران و کارمندان شرکت‌ها می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر اطلاعات خود را در بخش ثبت نام شرکت ها وارد کنند و از خدمات کارافید در راستای اهداف خود بهره ببرند.

3 thoughts on “غذای شرکتی برای کارمندان با فشار خون بالا

  1. با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون. لطفا یه منوی رژیمی خوب و منطقی برای کارمندانی که اضافه وزن دارن و میخوان کیلو کم کنن و بدنشون خیلی ضعیف نشه تهیه کنین.

  2. تنوع غذایی موجود در کارافید،‌باعث میشود تا هر کارمندی غذای مورد نظر خود را سفارش دهد و در نتیجه کارمندان بخاطر تکراری بودن منوی غذایی و کاهش کیفیت غذای کیترینیگ مورد قراداد معترض نمیشوند.
    ممنون از سامانه ی جالبتون

  3. بعضی از کارمندان بخصوص کارمندان خانم با افت فشار خون و حالت ضعف همراه هستن. برای این زنان کارمند چه منوی غذایی پیشنهاد دارید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 5 =