تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

غذای شرکت و شادابی کارمندان

تاثیر ویتامین ب12 بر شادی رضایت کارمندان شرکت

مدیران گرامی شرکت ها

یافته های جدید محققان امر تغذیه نشان میدهد که مصرف نوع خاصی از انواع مواد مغذی میتواند موجبات شادی و سرخوشی کارمندان شرکت را فراهم آورد.شما با توجه به این امر مهم میتوانید گامی موثر در راه افزایش بهره وری و راندمان شرکت بردارید.توجه به این موضوع نیاز به هیچ گونه افزایش در هزینه های شرکت ندارد وتنها با مشاوره واندکی اطلاعات وسلیقه میتوان به این مهم دست یافت. به یاد داشته باشید کارمندانی که شاد باشند ، درمیان پرتوان ترین افراد این کره خاکی قرار میگیرند.

کارمندان عزیز شرکت‌ها بدانند که:

با نگرشی مثبت و حال خوب غذای خود را میل کنید. در حین صرف غذا، ریز مغذی هایی که در غذا وجود دارند از طریق گردش خون جذب بدنتان میشوند. غذایی که میخورید اگر سالم باشد ریز مغذی های آن را جذب میکنید و انرژی روانی و فیزکی وحال خوش و شادی شمارا تامین میکند پس به غذایی که میخورید توجه کنید و ساده از کنار آن رد نشوید .

بسیاری از کارمندان شرکت به اشتباه آنقدر در کارهای شرکت غرق شده اند ، که از لذتها وشادی هایی که میتوانند در شرکت داشته باشند غافل شده اند بخشی از این لذت ها در هنگام خوردن غذا دریک محیط دلچسب و دور از دغدغه های کاری فراهم می آید وتحقیقات نشان داده که کارایی کارمندان بعداز صرف غذا در چنین محیطی نسبت به کارمندانی که در پشت میز خود غذا را صرف میکنند بیشتر است. با خوردن غذا در یک محیط آرام ودلچسب برای مدتی اضطراب را فراموش میکنید و به آرامش خواهید رسید؛ نگرانی و استرس کاری کارمندان را از سلامتی دور خواهد کرد؛ از غذا خوردن لذت ببرید وشاد باشید که شادی شما فرا گیر خواهد بود

برخی از مشکلات کاری در شرکت برای کارمندان موجب افسردگی و بروز حس نا امیدی برای کارمندان شرکت میشود.. در چنین وضعیتی برخی از کارمندان شرکت به پزشک روانشناس مراجعه کرده  و ترجیح می دهند که از داروهای ضد افسردگی استفاده کنند. برخی از کارمندان شرکت نیز جایگزین های نامناسبی مانند سیگار را انتخاب می کنند.

محققان امر تغذیه در یافته های جدید خود به این نتیجه رسیده اند  که استفاده از غذاهای   حاوی اسیدهای چرب امگا3 امگا6 ویتامین ب12، اسید فولیک و انواع پروتیین‌ها توسط کارمندان شرکت افزایش خلق و خو وشادی را به همراه دارد.

 

کارمندان شرکت از مصرف کربوهیدراتهای ساده پرهیز کنند

کارمندان شرکت ها ساعات طولانی از کار خود را پشت میز خود به سر میبرند و یا در محل شرکت از تحرک پایینی برخوردارند. از سوی دیگر بخش زیادی از کارهای شرکت ها،‌امروزه از کارهای فکری تشکیل شده که نیازمند مصرف گلوگز است که این روزها بر روی میز بسیاری از کارمندان نمونه های صنعتی و طبیعی منابع تامین اش به وفور یافت میشود. کارمندان عزیز باید بدانند که مصرف قندهای ساده مانند شیرینی,شکلات, آبنبات,نانهایی که با آرد سفید درست میشوند وآرد سفید ، بعد از مصرف انرژی زا هستند؛ اما باعث ترشح هورمون انسولین میشوند وبه یکباره قندخون راکاهش میدهند وباعث افت انرژی بی حوصلگی تنبلی و بد اخلاقی در کارمندان شرکت خواهند شد. استفاده از قندها وشیرین کننده های مصنوعی شادی را از کارمندان شرکت دور خواهد کرد.

به جای این مواد غذایی استفاده از کربوهیدراتهای پیچیده مانند سیب زمینی ماکارونی وطبیعی مانند کشمش و انجیر به کارمندان توصیه میشود. مدیران شرکت ها و سازمانها نیز میتوانند برای حفظ سلامت و شادابی کارمندان خود،‌ در کنار وعده های غذایی سالمی که در منوی غذایی شرکت جای میدهند به عنوان میان وعده ها ونیز به جای قند در محیط شرکت از این مواد غذایی استفاده کنند.

مصرف پروتیین توسط کارمندان شرکت

مصرف غذایی انواع پروتیین ها مخصوصا ترکیب پروتیین های گیاهی و حیوانی موجب افزایش شادی در میان کارمندان شرکت میشود .مصرف مواد مغذی که پروتیین بالایی دارند به ویژه آنهایی که اسیدآمینه ضروری تریپتوفان را دارا هستند توسط کارمندان شرکت موجب افزایش سروتونین در بدن و در نتیجه باعث شادی و سرزندگی میشود. تحقیقات نشان می‌دهد، مصرف پروتئین‌ها همراه با کربوهیدرات‌ها، توانایی بدن را برای تولید سروتونین کاهش می‌دهد. برای افزایش خلق و خو وشادی و تقویت ایمنی بدن ,کارمندان شرکت پروتیین ها را به همراه پروبیوتیک ها مصرف کنند.پروتیین های گیاهی نسبت به پروتیین های حیوانی سروتونین بیشتری تولید میکنند. توجه به این موارد در منوی غذایی کارمندان برای رسیدن به شادابی و بهره وری کارمندان شرکت را میتوان به عنوان فوت کوزه گری مدیران باتجربه تلقی نمود.

 

کارمندان شرکت ماهی مصرف کنند تا شاد باشند

این روزها در منوی غذایی بسیاری از شرکت ها حداقل یک وعده غذای شامل ماهی دیده میشود که این نشان از آگاهی سازمانها از اهمیت این ماده غذایی برای سلامت کارمندان دارد. اما برای اطلاعات  بیشتر مدیران و کارمندان شرکت ها و شاید افزای تعداد تکرار ماهی در منوی غذایی شرکت توجه به مطالب را توصیه میکنیم. کمبود اسید چرب امگا3 موجب کاهش کارایی وعملکرد کارمندان شرکت میشود و میزان انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین را کاهش میدهد و وکاهش سروتونین که یکی از مهمترین انتقال دهنده های عصبی بدن است به صورت طبیعی موجب به هم خوردن تعادل روحیه وکاهش شادی و حالت طبیعی کارمندان شرکت میشود.ماهی های آب سرد مانند سالمون، ماهی تن و یا ساردین مقدار سروتونین را افزایش میدهند و با افزایش و تقویت روحیه شاد و خلق و خوی ، باعث بهبود خواب می شود و مصرف آن ها در طول هفته توسط کارمندان به آنها شادابی و حس رضایت از کار و زندگی میبخشد.

تاثیر ویتامین ب12 بر شادی رضایت کارمندان شرکت

تحقیقات نشان می دهد که ویتامین B12 و فولات (فولیک اسید) یکی از مهمترین منابع تولید انتقال دهنده عصبی سروتونین است که نقش مهمی در ایجاد احساس شادی و نشاط دارد.

کمبود ویتامین ب12 میتواند موجب کم خونی, افسردگی,جنون شود ودوره کمبود طولانی آن میتواند دستگاه عصبی مرکزی ومغز را برای همیشه مختل کند. بیشک تا همینجا کافیست تا مدیران شرکت ها به اهمیت این ویتامین برای بهره وری و شادابی کارمندان خود پی ببرند، اما خواندن ادامه مطلب خالی از لطف نیست.

علائم کمبود ویتامین ب12 در کارمندان شرکت

علائم کمبود ویتامین ب12 برای همه کارمندان به یک صورت نیست ممکن است برای هر کارمندی به شکلی خود را نشان دهد. وتنها دلیلی که سبب میشود گاه تشخیص این بیماری دشوار شود همین است که بعضا سبب میشود کاهش ویتامین  ب12 شدت یافته و کارمند شرکت شمابه پزشک و درمان سریع نیاز داشته باشد.

با افزایش سن کارمندان قابلیت جذب ویتامین ب12 از غذای شرکت نیز کمتر وکندتر میشود.. از هر 1000 زن کارمند 42 تا 61 ساله 39 نفر کمبود ویتامین B12 دارند و اکثرا نیز نزدیک کمبود ویتامین ب12 هستند. مسئله مهم دیگر این است که کهولت سن تنها علت کمبود ویتامین ب12 نیست: از علل مهم دیگر کمبود ویتامین ب12نخوردن گوشت یا گیاه خواری ، مصرف داروهای خاص – مانند متافورمین که بیشتر برای کارمندان دیابت نوع 2 (انسولین ترشح نمیشود) تجویز میشود. یا داروهای کاهش وزن

کارمندان شرکت اگر تاثیرات کمبود ویتامین ب12 مانند ضعف عملکر ضعف بینایی خستگی مفرط را در خود مشاهده کردند باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

کارمندان بعد از مشاهده کردن نشانه های زیر به پزشک مرجعه کنند.

کارمندان اگر بعد از خوردن نهار  به سختی خود را بیدار نگه میدارید , حتی در این صورت که شب ساعت 9 خوابیده اید.

خستگی اولین ومهمترین نشانه کمبود ویتامین ب12 برای کارمندان شرکت است.

واین خستگی هم به این علت است که بدنتان دیگر ویتامین ب12 برای تولید گلوبولهای قرمز که مسئول اکسیژن رسانی در بدن هستند را در اختیار ندارد و بدن کارمندان با اختلال در اکسیژن رسانی و خستگی مواجهه میشوند. اگر گلوبولهای قرمز اکسیژن کافی حمل نکنند احساس خستگی می کنیدو مهم هم نیست که چقدر خوابیده باشید. خستگی ممکن است به چند علت رخ دهد، پس به دلیل خستگی تنها حق استفاده از ویتامین ب12 را ندارید. پزشک معالج با مشاهده علائم و نتایج آزمایشات مربوطه آن را تشخیص و درمان میکند

در هنگام خرید از فروشگاهها سبد خریدی که در دست دارید به نظرتان خیلی سنگین می آید

با محدود شدن اکسیژن رسانی از گلوبولهای قرمز عضلات اسکلتی دچار ضعف وخستگی میشوند ودیگر کارایی و توان گذشته را ندارند. کارمندانی که چنین مشکلاتی دارند شاید فکر کنند که مشکل از کم خوابی تغذیه بد کارشدید باشد اما تنها با یک آزمایش ساده میتوان پی برد که مشکل کمبود ویتامینب12 است وبا دریافت مقدار مناسبی از آن مشکل حل میشود.

کارمندان احساس عجیبی را تجربه میکنند

کارمندانی که کمبود ویتامین B12 دارند ابرز کرده اند که احساس می کنم یک جریان برق از سر تا پایم در حرکت است. دیگر مواردی که گزارش شده شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن می شود. تمام این احساسات عجیب به دلیل آسیب وارد شدن به سیستم عصبی است، که با کاهش اکسیژن در سلول ها تحریک می شود.

پرونده های کاری را در یخچال جا میگذارید

ممکن است دچار فراموشکاری وحواس پرتی شوید، اسامی را به سختی به یاد می آوریدو نگران میشوید که به آلزایمر زودرس مبتلا شده اید، اما گاهی کمبود B12 مقصر اصلی است. در بعضی موارد که کارمندان سنشان بالاست کمبود ویتامین ب12 را ممکن است با آلزایمر اشتباه بگیرند. از چنین کارمندانی آزمایش خون به عمل می آید و درصورتی که کمبود ویتامین ب12 تشخیص داده شود مکمل آن تجویز میشود.

کارمندانی که احساس منگی و گیجی می کنند

وجود سرگیجه در کارمندان یکی از علائم فقر ویتامین ب12 است. در یک تحقیق که روی 100 نفر انجام شد ( این افراد سرگیجه مزمن داشتند ) محققان متوجه شدند 40 درصد آنها مشکل کمبود ویتامین B12 دارند. سرگیجه همیشه نمی تواند علامت کمبود ویتامین باشد و بهتر است تشخیص را به پزشک واگذار کنید.

کارمندانی که احساس میکنند پوستشان رنگ پریده شده 

در صورتی که احساس میکنید رنگ پوستتان به زردی میرود ، احتمال دارد علت آن فقر ویتامین ب12 باشد. وقتی کمبود  ویتامین ب12 دارید گلوبولهای  قرمز بسیار شکننده میشوند و به آسانی شکسته می شوند، که باعث آزاد شدن رنگدانه های بیلی روبین و زرد شدن رنگ پوست می شود.

کارمندانی که زبانشان  صاف و قرمز می شود 

نصف کسانی که کمبود شدید B12 دارند پرزهای  – برآمدگی های ریز روی زبان — زبانشان را از دست می دهند، مخصوصا آنهایی که دور لبه ی زبان هستند. همچنین بیماران از سوزش زبان نیز شکایت می کنند، مخصوصا در پشت زبان. از آنجا که بیشتر این برآمدگی های ریز حاوی غدد چشایی هستند اگر مقدار زیادی از دست بدهید دیگر حتی غذاهای مورد علاقه تان نیز بی مزه می شوند. در واقع خانم هایی که کمبود ویتامین B12 دارند می توانند راحت تر وزن کم کنند چون غذاها دیگر برایشان طعمی ندارند، اما این اصلا روش عاقلانه ای برای کاهش وزن نیست.

کارمندانی که زود رنج میشوند و به راحتی میگریند 

بیشتر از هر وقت دیگری احساس اضطراب و پایین بودن دارید؟ کمبود B12 روی خلق و خو نیز تاثیر می گذارد، و فرد را به سمت افسردگی و اضطراب هدایت می کند. پزشکان هنوز به درستی نمی دانند که چرا این کمبود باعث افسردگی می شود، اما شاید دلیلش دخالت B12 در سنتز مواد شیمیایی مغز از جمله سروتونین و دوپامین باشد، که به تنظیم خلق و خو کمک می کند.

کارمندانی که احساس میکنندچشمشان مشکل دارد

در موارد حاد، کمبود B12 می تواند به عصب چشم آسیب برساند یا روی عروق خونی در شبکیه چشم تاثیر بگذارد، در نتیجه تاری دید، دو بینی، حساسیت به نور، و حتی از دست دادن بینایی اتفاق می افتد. برخی بیماران که کمبود B12 به شبکیه چشم شان آسیب رسانده می گویند کم کم در دید خود سایه مشاهده می کردند تا وقتی که سطح B12 بدن را بالا بردند و علائم متوقف شده

منابع پیشنهادی کارافید برای تامین ویتامینb12 کارمندان

بهترین منابع تامین ویتامین b12 منابع حیوانی هستند که کارافید جگر,خاویار,تخم مرغ,گوشت قرمز,گوشت ماهی,ومرغ را پیشنهاد میدهد برای تامین ویتامین b12 کارمندان شرکت

نقش ویتامین b6بر شادی و پویایی کارمندان شرکت

ویتامین b6 جزو ویتامین‌های گروه B است. تمام ویتامین‌های این گروه نقش مهمی در عملکرد فیزیکی و روانی کارمندان شرکت  دارند. مهمترین نقش آنها کمک به سوخت‌وساز، عملکرد عصبی، عملکرد کبد، سلامت پوست، سلامت چشم و افزایش سطح انرژی است. ویتامین b6 نیز نقش موثری در افزایش خلق وخو شادی وانرژی روانی کارمندان شرکت میشود

ویتامین ب۶ به سلامت دستگاه عصبی، ساخت هموگلوبین (که اکسیژن را به کمک گلبول قرمز در بدن پخش می‌کند)، تبدیل غذای مصرفی‌ به انرژی، تنظیم قند خون، تسکین درد، ساخت پادتن‌هایی که از بدن‌مان محافظت می‌کنند و بهبود حال روحی  کارمندان شرکت کمک می‌کند و در افزایش انرژی روانی وشادابی کارمندان نقش موثری دارد.

پیشگیری از کمبود ویتامین b6 برای کارمندان

کمبود ویتامین b6 در کشورهای غربی بسیار کم اتفاق می افتد. زیرا در این کشورها اکثر مردم کالری کافی دریافت می‌کنند و مشکل سوء‌تغذیه به‌ندرت مشاهده می‌شود. برخی متخصصین معتقدند مصرف بیش‌از‌حد ویتامین b6 نسبت به کمبود آن شیوع بیشتری دارد.

مقدار مناسب مصرف این ویتامین برای بزرگ‌سالان زیر ۵1 سال ۱٫2 میلی‌گرم در روز است. معمولا این مقدار از ویتامین b6 با تغذیه‌ی طبیعی و دریافت کالری کافی  توسط کارمندان در غذای شرکتی تأمین می‌شود. متخصصین معتقدند پس از ۵1 سالگی مقدار دریافت این ویتامین برای بهره‌مندی از تمام فوایدش باید به ۱٫6 میلی‌گرم در روز برسد. این امر باعث می‌شودکارمندان  سالخورده بیش از دیگران در معرض کمبود ویتامین b6 قرار داشته باشند.

کارمندان عزیز به هنگام سفارش آنلاین غذای خود باید به میزان ویتامین b6 دریافتی از غذا و نیاز بدن خود به آن با توجه به سن و فعالیتهای بدنی  خود دقت کنند و با توجه به نیاز بدن خود اقدام به سفارش آنلاین غذا کنند.

علادم کمبود ویتامین b6در کارمندان شرکت

مدیران و کارشناسان تغذیه شرکت ها باید با این علائم آشنا باشند و در صورت تکرار برخی از آنها این موضوع را به شکلی مناسب بررسی نمایند. با توجه به اینکه فقر ویتامین b6 درمیان کارمندان شرکت شایع نیست ، ولی بر اساس مطالعات کمبود آن احتمال بروز مشکلات و اختلالات گوناگون را افزایش می‌دهد. کمبود ویتامین b6 در بلندمدت ممکن است موجب بروز علائم زیر شود:

 • تغییراتی در خلق‌وخو مانند کج‌خلقی با ارباب رجو، اضطراب و افسردگی در هنگام کار در شرکت؛ بد رفتاری با همکاران
 • کنفوزیون که نوعی حالت گیجی و کاهش هشیاری است ,عدم دقت و تمرکز در وظایف و کارهای محوله کارمندان
 • دردهای عضلانی و خستگی به هنگام کار در شرکت و افت کارایی و توان کارمندان ودرنتیجه کاهش راندمان شرکت
 • کمبود انرژی یا خستگی؛
 • بدتر شدن علائم PMS (سندروم پیش‌قاعدگی)؛
 • بدتر شدن علائم آنمی (کم‌خونی).

ویتامین b6 در عملکرد دستگاه عصبی نقش مهمی ایفا می‌کند و کمبود آن می‌تواند باعث اختلالات عصبی روان‌پزشکی (نوروسایکیاتریک) مانند تشنج، میگرن، درد مزمن و اختلالات روحی مانند افسردگی شود.

کمبود ویتامین B۶ می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های قلبی و روماتیسم مفصلی را افزایش دهد. بر اساس تحقیق دیگری که در این رابطه صورت گرفت کمبود ویتامین B۶ در کارمندان مسن شیوع بیشتری دارد و نتیجه‌ی آن می‌تواند افزایش خطر بیماری آلزایمر و سایر شکل‌های زوال عقل باشد.

با توجه به اینکه کارمندان مسن بیش از دیگران در معرض کمبود ویتامین B۶ قرار دارند، توصیه می‌شود این افراد در صورت از دست دادن اشتها، کمتر شدن غذای مصرفی‌، کاهش وزن و مشکلات ناشی از سوءجذب مواد مغذی به پزشک مراجعه کنند تا کمبود ویتامین b6 در آنها مورد بررسی قرار بگیرد.

کارمندان چه مقدار ویتامین b6 در روز دریافت نمایند

ویتامین b6 در بسیاری از غذاهایی که در طی روز کارمندان در شرکت می‌خورند وجود دارد.این غذاها شامل مغزها، دانه‌ها، بعضی از گوشت‌ها و طیور، آووکادو و بعضی از حبوبات است.همچنین ویتامین b6 در ویتامین ب‌‌کمپلکس و مولتی‌‌ویتامین‌ها نیز وجود دارد. مصرف این مکمل‌ها زمانی که استرس شدید، کمبود انرژی، تغییرات خلق‌وخو، فعالیت‌های شدید فیزیکی، بیماری‌های قلبی، سندروم پیش‌قاعدگی، درد مزمن یا سردردهای منظم میگرنی را تجربه می‌کنید و نیز برای افراد بالای ۵۰ سال مفید است.

مقدار مناسب مصرف ویتامین b6 با توجه به سن و جنسیت به شکل زیر است:

 • از بدو تولد تا ۶ ماهگی: ۰٫۱ میلی‌گرم؛
 • از ۷ ماهگی تا ۱ سالگی: ۰٫۳ میلی‌گرم؛
 • کودکان ۱ تا ۳ ساله: ۰٫۵ میلی‌گرم؛
 • کودکان ۴ تا ۸ ساله: ۰٫۶ میلی‌گرم؛
 • کودکان ۹ تا ۱۳ ساله: ۱ میلی‌گرم؛
 • پسران ۱۴ تا ۱۸ ساله: ۱ میلی‌گرم؛
 • دختران ۱۴ تا ۱۸ ساله: ۱٫۲ میلی‌گرم؛
 • مردان و زنان ۱۹ تا ۵۰ ساله: ۱٫۳ میلی‌گرم؛
 • مردان ۵۱ ساله و به بالا: ۱٫۷ میلی‌گرم؛
 • زنان ۵۱ ساله و به بالا: ۱٫۵ میلی‌گرم؛
 • زنان باردار: ۱٫۹ میلی‌گرم؛
 • زنان شیرده: ۲ میلی‌گرم.

تمام ویتامین‌های گروه B محلول در آب هستند؛ به این معنا که مقدار اضافی آنها از طریق ادرار از بدن دفع می‌شود. به همین دلیل مصرف زیاد ویتامین b6 معمولا عوارضی به دنبال ندارد. با این‌حال در برخی موارد مصرف زیاد این ویتامین می‌تواند موجب بروز واکنش‌هایی در بدن شود.

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین B۶ معمولا در اثر مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین b6 و مواد غذایی غنی‌شده با ویتامین b6 مصنوعی مانند نوشابه‌های انرژی‌زا بروز می‌کند. مصرف زیاد ویتامین B۶ ممکن است باعث بروز واکنش‌هایی در بدن مانند خواب‌رفتگی عضلات، کنفوزیون و سایر علائم ناخوشایند موقتی شود.

بهترین منابع ویتامین b6برای کارمندان شرکت

غذاهای زیر بهترین منابع غذایی برای تأمین ویتامین b6 هستند که کارافید پیشنهاد میکند. درصدهای موجود بر مبنای نیاز بزرگ‌سالان زیر ۵۰ سال یعنی ۱,۳ میلی‌گرم در روز است.

 • غذا هایی شامل سینه‌ی بوقلمون: هر ۳ اونس (حدود ۸۵ گرم) از آن محتوی ۰٫۷ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۵۳٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است؛
 • غذا هایی شامل گوشت گاوی که از علف تغذیه کرده باشد: حدود ۸۵ گرم از فیله‌ی آن محتوی ۰٫۵ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۳۸٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است؛
 • پسته: یک‌چهارم فنجان پسته محتوی ۰,۵ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۳۸٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است؛
 • غذا هایی شامل ماهی تن: حدود ۸۵ گرم کنسرو ماهی تن محتوی ۰٫۴ میلی‌گرم ویتامین b6 یا ۳۰٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است؛
 • غذا هایی شامل لوبیا چیتی: یک فنجان لوبیا چیتی پخته‌شده محتوی ۰٫۴ میلی‌گرم ویتامین b6 یا ۳۰٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است؛
 • آ غذا هایی شامل آووکادو: یک عدد آووکادو خام محتوی ۰٫۴ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۳۰٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است؛
 • غذا هایی شامل سینه‌ی مرغ: نصف سینه‌ی مرغ محتوی ۰٫۳ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۲۳٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است؛
 • تخمه‌ی آفتابگردان: یک‌چهارم فنجان از آن محتوی ۰٫۲۵ میلی‌گرم ویتامین b6 یا ۱۹٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است؛
 • کنجد: یک‌چهارم فنجان از آن محتوی ۰٫۲۵ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۱۹٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است؛
 • غذا هایی شامل نخود: یک فنجان نخود پخته‌شده محتوی ۰٫۲ میلی‌گرم ویتامین b6 یا ۱۵٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است؛
 • دانه‌ی گل تاج خروس: یک فنجان پخته‌شده از آن محتوی ۰٫۲ میلی‌گرم ویتامین b6 یا ۱۵٪ نیاز روزانه‌ی فرد به این ویتامین است.

کارمندان و مدیران شرکتها در هنگام سفارش آنلاین غذای خود به میزان دریافت ویتامین b6 توجه داشته باشید

فواید ویتامین b6 برای سلامتی کارمندان شرکت

۱. سلامتی رگ‌های خونی

ویتامین b6 برای تنظیم ترکیبی به‌نام «هموسیستئین» در خون موردنیاز است. هموسیستئین نوعی اسیدآمینه است که با مصرف غذاهای پروتئینی به‌خصوص گوشت به‌دست می‌آید. بالا بودن مقدار هموسیستئین در خون می‌تواند موجب بروز التهابات، پیشرفت بیماری‌های قلبی، بیماری‌های رگ‌های خونی و در نهایت حملات قلبی شود.در نبود مقدار کافی ویتامین b6، هموسیستئین تولیدشده در بدن به لایه‌ی پوششی رگ‌های خونی صدمه می‌زند. این امر ممکن است باعث تولید پلاک‌های خطرناک و در نهایت موجب حملات قلبی و سکته‌های مغزی شود.بر اساس مطالعات دریافت ویتامین b6 و فولات در بیماران به طرز چشمگیری از غلظت هموسیستئین می‌کاهد. ویتامین B۶ می‌تواند مشکل هموسیستئین بالا را درمان کند و در درمان آسیب‌های وارده به رگ‌های خونی مؤثر باشد.ویتامین B۶ در کنترل فشار خون و کلسترول نیز مؤثر است. فشار خون و کلسترول بالا از عوامل مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی کارمندان شرکت هستند.

۲. کمک به عملکرد مغز کارمندان شرکت

کمک به رشد و عملکرد مغز از فواید ویتامین B۶ است. بر اساس مطالعات کمبود ویتامین B۶ می‌تواند عملکرد حافظه را تغییر بدهد و منجر به بروز اختلالات شناختی، بیماری آلزایمر و زوال عقل ناشی از افزایش سن شود.یکی از راه‌هایی که ویتامین B۶ به عملکرد مغز کمک کند، کنترل سطح هموسیستئین است. هموسیستئین علاوه بر ضررهایی که برای سلامت قلب دارد، می‌تواند به نورون‌های دستگاه عصبی مرکزی هم آسیب وارد کند.ویتامین b6 در تولید هورمون‌های سروتونین و نوراپی‌نفرین نقش مهمی دارد. این دو هورمون به‌عنوان «هورمون‌های شادی» شناخته می‌شوند و به بهبود حال روحی، افزایش انرژی و تمرکز کمک می‌کنند. محققان معتقدند کمبود سروتونین در کودکان ممکن است باعث برخی اختلالات رفتاری مانند اختلال کم‌توجهی-‌بیش‌فعالی شود. مصرف ویتامین b6 در کودکانی که دچار اختلالات رفتاری و یادگیری هستند، می‌تواند مفید باشد.

۳. بهبود حال روحی کارمندان شرکت در مقابله با مشکلات

برخی از داروهای ضدافسردگی با افزایش سروتونین مغز عملکردی مشابه ویتامین b6 دارند. بر اساس تحقیقات ویتامین B۶ بر تولید سروتونین و پیام‌رسان عصبی گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) در مغز مؤثر است. اینها هورمون‌های ضروری برای ثبات حال روحی کارمندان و پیشگیری از افسردگی، درد، خستگی و اضطراب هستند. بنابراین ویتامین B۶ در بهبود حالت روحی فرد و پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با آن مؤثر است.

با توجه به نقشی که ویتامین b6 در تولید این هورمون‌ها دارد، مصرف آن در درمان اختلالات روحی و مشکلات ناشی از کمبود آن مؤثر است. بر اساس تحقیقات مصرف مکمل‌های ویتامین B۶ در بیماران موجب بهبود حال روحی، کاهش درد، جلوگیری از کمبود انرژی و افزایش تمرکز می‌شود.

۴. کمک به درمان کم‌خونی (آنمی) کارمندان شرکت

ویتامین b6 برای ساخت هموگلوبین در خون ضروری است. هموگلوبین به کمک گلبول‌های قرمز در بدن حمل می‌شود و در انتقال اکسیژن به سلول‌ها ضروری است. کم‌خونی نتیجه‌ی کاهش گلبول‌های قرمز است. خستگی و درد از علائم کم‌خونی هستند. بر اساس مطالعات، مصرف ویتامین B۶ علائم کم‌خونی را بهبود می‌بخشد و در بعضی موارد از بروز آن پیشگیری می‌کند.

۵. کمک به سلامت چشم ودید بهتر کارمندان شرکت

در بسیاری از موارد رژیم غذایی نامناسب و کمبود مواد مغذی باعث بروز بیماری‌های چشم می‌شوند. بر اساس مطالعات دریافت ویتامین b6 به همراه سایر ویتامین‌ها مانند فولات در پیشگیری از اختلالات چشم و از دست دادن بینایی مؤثر است. ویتامین B۶ می‌تواند شروع بسیاری از بیماری‌های چشم مانند «دژنراسیون ماکولا» وابسته به سن را به تأخیر بیندازد.

۶. پیشگیری یا بهبود علائم بیماری روماتیسم مفصلی کارمندان شرکت

کمبود ویتامین B۶ می‌تواند علائم روماتیسم مفصلی مانند درد را تشدید کند. بر اساس مطالعات اولیه کارمندانی  که به بیماری روماتیسم مفصلی مبتلا هستند بیشتر از کارمندان عادی به ویتامین b6 نیاز دارند. دلیل این امر دردهای عضلانی و مفصلی ناشی از التهابات مزمن است. مکمل‌های ویتامین B۶ در کنترل دردهای عضلات و مفاصل ناشی از التهاب مفصل مؤثر است.التهاب مفصلی کارمندان را خسته و ناتوان میکند.

۷. کمک به درمان فشار خون بالا کارمندان شرکت

بر اساس مطالعات مصرف مکمل‌های ویتامین b6 می‌تواند موجب کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا شود. ویتامین B۶ جریان خون را افزایش می‌دهد، انسداد رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد و با عوامل مؤثر بر بیماری‌های قلبی مبارزه می‌کند.

۸. تسکین علائم سندروم پیش‌قاعدگی کارمندان شرکت

مصرف زیاد ویتامین b6 یا ویتامین B کمپلکس در پیشگیری یا درمان علائم سندروم پیش‌قاعدگی مؤثر است. بر اساس مطالعات ویتامین B۶ با دردهای سینه، حالت تهوع، گرفتگی عضلات، خستگی، سردرد و حتی جوش‌هایی که پیش از قاعدگی به‌وجود می‌آیند، مبارزه می‌کند.

ویتامین B۶ به خاطر تأثیری که بر روی پیام‌رسان‌های کنترل درد در مغز دارد، در کاهش علائم سندروم پیش‌قاعدگی مؤثر است. علاوه بر این با افزایش جریان خون و مدیریت هورمون‌ها به تسکین علائم آن کمک می‌کند. به زنانی که به‌طور مداوم سندروم پیش‌قاعدگی را تجربه می‌کنند، مصرف منظم ویتامین B کمپلکس از ۱۰ روز پیش از شروع قاعدگی توصیه می‌شود.

۹. کاهش حالت تهوع در زمان بارداری کارمندان شرکت

مطالعات نشان می‌دهند ویتامین b6 در کاهش شدت حالت تهوع و تهوع زمان بارداری مؤثر است. در مطالعه‌ای به گروهی از زنان باردار ویتامین b6 و به گروه دیگر پلاسیبو (دارونما) داده شد. نتیجه‌ی این مطالعه نشان داد گروهی که ویتامین B۶ مصرف کرده بودند نسبت به گروه دیگر در ۲۴ ساعت آینده بسیار کمتر دچار حالت تهوع شدند.

۱۰. کمک به درمان آسم  کارمندان شرکت

برخی از مطالعات از تأثیر مثبت ویتامین B۶ در کاهش حملات آسم حکایت دارند. این ماده‌ی مغذی به کاهش خس‌خس سینه‌ی ناشی از حملات آسم کمک می‌کند. علاوه بر این ویتامین b6 توانست شدت و دفعات تکرار حملات آسم را کاهش بدهد.

۱۱. کمک به خواب خوب وبهینه کارمندان شرکت

ویتامین B۶ به بدن کمک می‌کند هورمون ملاتونین بسازد. این هورمون به ما کمک می‌کند بخوابیم. ملاتونین مسئول تنظیم ساعت زیستی بدن است. بنابراین بدن ما خواهد توانست به‌موقع بیدار شود و به‌موقع به خواب برود. خواب خوب  کارمندان به افزایش راندمان شرکت می انجامد

۱۲. کارمندانی که از سنگ کلیه میترسند

برخی شواهد حاکی از آن است که مصرف ویتامین b6 به همراه برخی مواد معدنی مانند منیزیم در پیشگیری و درمان سنگ کلیه مؤثر است. از این رو مصرف آن به کارمندان مبتلا به بیماری‌هایی که احتمال بروز سنگ کلیه را در آنها افزایش می‌دهد، توصیه می‌شود.

کارمندانی که از تداخل دارویی با ویتامین b6دوری میکنند:

ویتامین b6 زمانی که در مقادیر بالا مصرف شود، می‌تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد. بنابراین اگر داروهای زیر را مصرف می‌کنید، بهتر است قبل از مصرف هر گونه مکمل حاوی ویتامین B۶ با پزشک مشورت کنید.

برخی از داروهایی که با ویتامین b6 تداخل دارند عبارتند از:

 • داروهایی که برای درمان بیماری‌های پارکینسون، آلزایمر، کم‌خونی، تشنج و بیماری‌های قلبی مصرف می‌شوند؛
 • هر دارویی که در شیمی‌درمانی استفاده می‌شود؛
 • سیکلوسرین یا ایزونیازید که برای درمان بیماری سل استفاده می‌شوند؛
 • هیدرالازین که برای درمان فشار خون بالا مصرف می‌شود؛
 • پنی‌سیلامین که در درمان روماتیسم مفصلی مؤثر است؛
 • تئوفیلین که در درمان آسم مؤثر است؛
 • آنتی‌بیوتیک‌ها ازجمله تتراسایکلین؛
 • داروهای ضدافسردگی از جمله نورتریپتیلین، آمی‌‌تریپتیلین، دسیپرامین، ایمی‌پرامین؛
 • برخی داروهای ضدافسردگی تحت عنوان مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز که می‌توانند موجب کاهش سطح ویتامین b6 در خون شوند.

ویتامین c و شادابی  کارمندان شرکت

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که در حفظ سلامت بافت همبند بدن و همچنین به عنوان آنتی اکسیدان در بدن نقش دارد. بدن شما نیاز به مصرف غذاهای دارای ویتامین C دارد ، بدن شما ویتامین C را به صورت روزانه برای حفظ منابع لازم دارد.بدن انسان ویتامین C را تولید نمی کند و آن را ذخیره نمی کند ، بنابراین مهم است که شما مقدار زیادی میوه و سبزیجات حاوی ویتامین C را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید. مزایای ویتامین C میتواند شامل افزایش قدرت سیستم ایمنی ، حفاظت در برابر بیماریهای قلبی عروقی ، مقابله با مشکلات بهداشتی قبل از زایمان ، جلوگیری از ایجاد بیماریهای چشمی و حتی ممانعت از چروک شدن پوست میباشد.بیش از صدها مطالعه در مورد ویتامین C در 10 سال گذشته انجام شده است، که لیستی از مزایای ویتامین C است که در حال رشد است ارمغان این مطالعات بود . بدلیل اینکه بدن انسان نمیتواند ویتامین C را تولید کند ، اگر غذاهای دارای ویتامین C به صورت روزانه مصرف نشود کمبود ویتامین C بسیار در مردم رایج میشود .

علائم کمبود ویتامین c در کارمندان شرکت

کمبود ویتامین C در بدن علائمی دارد که به این علائم ، علائم کمبود ویتامین C میگویند . علائم و نشانه های کمبود ویتامین C زیاد نیست اما بر روی کار وفعلیت کاری کارمندان شرکت و همچنین بهره وری شرکت تاثیر گذار هستند .

نتایج آزمایشات نشان میدهد مقادیر پایین ویتامین C در دراز مدت برای کارمندان شرکت بسیار زیان آور است  . کمبود شدید ویتامین C باعث ایجاد بیماری های ناشی از فروپاشی کلاژن می شود.کمبود ویتامین C باعث می شودکارمندان شرکت احساس خستگی و خواب آلودگی کنند. کمبود ویتامین C بر قدرت استخوان و عضلات تاثیر می گذارد و سیستم ایمنی را ضعیف می کند. برای جلوگیری از کمبود ویتامین C نیاز به مقدار بسیار کمی ویتامین C است بخاطر همین امروزه کمبود ویتامین  C به ندرت دیده می شود .در قرن هجدهم دو میلیون ملوان از کمبود ویتامین C رنج میبردند . برای مقابله با کمبود ویتامین C بین ملوانان مرکبات تقسیم شد تا مصرف کنند .مهم است علائم قابل توجه کمبود ویتامین C را درک کنیم . چون هنوز کارمندانی هستند که کمبود ویتامین C دارند و خودشان نمیدانند.

علائم کمبود ویتامین C عبارتند از :

ایجاد کبودی با ضربه کوچک بر روی پوست

لثه تحریک شده

خونریزی لثه

درمان زخمها به آهستگی

بیماری لثه ، التهاب لثه

موهای خشک و تقسیم شده

لکه های قرمز خشک بر روی پوست

پوست خشن ، پوست خشک ، پوست پوستی

خونریزی بینی

سیستم ایمنی ضعیف

اختلالات گوارشی مانند روده نازک و بیماری های خود ایمنی

افزایش وزن که ممکن است به علت متابولیسم کند باشد

مفاصل متورم و درد در مفاصل

مشکلات بهداشتی مربوط به کمبود ویتامین C می تواند با گذشت زمان خیلی بدتر شود و ممکن است منجر به برخی از مشکلات جدی سلامتی شود. مشکلات بلند مدت از کمبود ویتامین C عبارتند از:

فشار خون بالا

بیماری کیسه صفرا

سکته مغزی

برخی از سرطانها

آترواسکلروز

برای دریافت بیشتر ویتامین C و مواد مغذی از میوه ها و سبزیجات ، نکات ساده ای وجود دارد: خوردن غذاهای ارگانیک ، خرد شده و خام ، سبزیجات را به جای سرخ کردنشان ، بخارپز بخورید.  خوردن غذاهای تازه ، خام بهترین منبع ویتامین C برای تغذیه شماست.غذای طبيعي منبع اصلی و بهترین منبع برای تامین مواد معدنی و ویتامین ها برای بدن شماست . اگر چه بسياري از مردم براي دریافت بیشتر ويتامين ها در بدن خود مکمل مصرف مي کنند، اما تأکيد میکنم ، بهترين منبع برای دریافت ويتامين ، یا مواد مغذی تازه ، منابع غذایی خام است. لذا قرار دادن این مواد غذایی در منوی غذایی شرکت میتواند تاثیر مثبتی بر شادابی کارمندان در محیط شرکت ها باشد.

منابع غذایی که ویتامین C بالایی دارند

سعی کنید 2 یا 3 مدل از منابع غذایی زیر را برای تامین ویتامین C بدنتان مصرف کنید ؛ این به شما کمک می کند تا سطح مطلوب ویتامین C را حفظ کنید. بسیاری از این غذاها در رژیم غذایی توصیه شده اند بخاطر محتوای آنتی اکسیدانی بالا و مزایای سلامتی فراوانی که دارند.

میوه ها و سبزیجات

راهکارهایی هم برای بهبود خلق و خو و حس شادی وجود دارند که عبارتند از : 

در هر وعده غذای سنگین نخورید

پرخوری و حجم بالای غذا در یک وعده، یکی از مهمترین دلایل ناراحتی و احساس تنبلی است؛ بهتر است تعداد وعده های غذایی بیشتر شود، ولی در هر وعده غذای کمتری میل شود.

ورزش کنید

ورزش و پیاده روی منظم یکی از مهمترین روش های بهبود خلق و خو است. تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم و گروهی مانند کلاس های یوگا و پیلاتس، علایم افسردگی را به طور کامل نابود می کند.

خواب کافی داشته باشید

هوای تازه استنشاق کنید

زیاد بخندید

سیر:حتما کمی سیر تازه یا سرخ کرده را به وعده های غذایی خود اضافه کنید. سیر انرژی شما را افزایش داده و در برابر انواع بیماری ها مقاوم می سازد.

زنجبیل: مصرف ریشه ی زنجبیل از ابتلاء شما به انواع سرماخوردگی، آنفولانزا و سرفه های آزاردهنده، جلوگیری می کند. پس مصرف آن را فراموش نکنید.

جو دو سر: باید آرام پخته شود. با مصرف این ماده ی غذایی، قدرت تحمل شما زیاد شده و در صبح احساس نشاط خواهید کرد. جو دو سر، متابولیسم بدن شما را به طرز فوق العاده ای افزایش می دهد. افزایش متابولیسم یعنی خداحافظ افسردگی. این ماده ی غذایی، حاوی ویتامین B و مواد معدنی مهمی چون آهن و روی است. این مواد معدنی به سالم ماندن سیستم عصبی بسیار کمک می کند.

انواع توت:توت ها حاوی میزان بالایی آنتی اکسیدان هستند. آنها نه تنها شادی را نصیب شکم شما خواهند کرد، بلکه ذهن و مغز و روح شما را نیز خوشحال خواهند کرد. باور کنید!

آب: ماده ای حیاتی برای مغز شماست، زیرا این مغز است که خلق و خو را تنظیم می کند. تا جایی که کی توانید از نوشیدنی های شیرین دوری کنید و به جای آن آب خود را با چند قطره آب لیمو ترش بنوشید. تاثیرش را پس از نوشیدن درک خواهید کرد!
گردو: در میان مغزها، غنی ترین منبع امگا-3 در گردو است، که برای سلامت روح و جسم بسیار ضروری می باشد. گردو، همچنین، منبعی غنی از روی است که برای سلامتی عاطفی و ذهنی حیاتی می باشد. مطمئن باشید که با مصرف گردو همیشه لبخند را بر لبان خود خواهید دید!

احساس شاد بودن و رضایت یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در سلامتی افراد جامعه است و شرکت ها جوامعی هستند که کارمندان اکثر زمان خود را در طول روز در آنها به سر میبرند.

سالانه میلیون‌ها نفر در جهان، مبتلا به افسردگی تشخیص داده می‌شوند. آمار نشان می‌دهد، تعداد افرادی که به این عارضه مبتلا می‌شوند، از سال 1987 تاکنون، 450 (بله، چهارصد و پنجاه) درصد افزایش یافته است.

داروهایی که اغلب برای درمان افسردگی تجویز می‌شود، گاه عوارض جانبی خطرناکی دارد. این درحالی است که راه‌های ساده‌ای غیر از مصرف قرص وجود دارد که با به کار بردن آنها می‌توانیم شادی بیشتری احساس کنیم:

غلات، افزایش‌دهنده سروتونین

به جای گندم از غلاتی که مغز را تقویت می‌کنند، استفاده کنید. یکی از این غلات،‌ گندم سیاه است که می‌توان از آن در تهیه سوپ و از آرد آن در تهیه کلوچه استفاده کرد. ارزن و کوینولا نیز از دیگر غلات سالمی هستند که حاوی پروتئین زیاد و نیز کربوهیدرات‌هایی هستند که میزان کمی از آنها نقش مهمی در افزایش سطح سروتونین بدن دارد. این مواد غذایی نه‌تنها در تقویت روحیه نقش دارند، بلکه خواب راحت را نیز برای فرد به همراه می‌آورند. مصرف سطح مناسبی از سروتونین در اوایل عصر می‌تواند به خواب راحت شب کمک کند. این غلات همچنین در تامین ویتامین‌های گروه B که به تولید سروتونین کمک می‌کنند، نقش دارند.

غذاهای تخمیری

غذاها و نوشیدنی‌های تخمیری مثل انواع ترشیجات، به هضم و جذب مواد مغذی مهمی که بدن برای تولید سروتونین به آنها نیاز دارد، کمک زیادی می‌کنند. همچنین، این مواد غذایی، مواد مغذی موجود در غذاها را دست‌کم صد برابر افزایش می‌دهد.

آفتاب صبحگاهی

قرارگرفتن در معرض آفتاب صبحگاهی، تولید ملاتونین (هورمونی که به‌طور طبیعی هنگام خواب ترشح می‌شود) را در شب افزایش می‌دهد. سروتونین تبدیل به ملاتونین شده، خواب شبانه خوبی برای شما به ارمغان می‌آورد. 20 دقیقه قدم زدن در نور خورشید هنگام صبح، هم روحیه را تقویت می‌کند و هم خواب را بهبود می‌بخشد. در انتخاب محل شرکت خود توجه به این نکته میتواند تاثیر مناسبی روی شادابی کارمندان داشته باشد.

از بین بردن مواد سمی در غذا

مواد سمی را که سلامت مغز را تهدید می‌کنند، از زندگی تان بیرون کنید. روزانه موادغذایی (مثل مرکبات و چای قاصدک) که به سم زدایی بدن کمک می‌کنند، مصرف کنید.

مواد غذایی برای تقویت روحیه

شاید نمی دانستید اما بسیاری از حالت های هورمونی و شیمیایی که در بدن روحیه و احوالات ما را در کنترل خود دارند تحت تاثیر مواد غذایی مورد استفاده ما در طول روز هستند.اگر روحیه شما آنطور نیست که شما می خواهید و نیاز به تقویت روحیه خود دارید، با دلگرم همراه شوید تا مواد غذایی برای تقویت روحیه به شما معرفی کنیم تا به شما کمک کند سرحال تر و شاد تر زندگی کنید

آجیل و دانه های خوراکی در غذا

آجیل و دانه های خوراکی همچنین منبع بسیار غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند.این گزینه مخصوصا برای افراد گیاه خوار و وگان و تقویت روحیه و سلامتی آن ها مناسب است.هنگامی که عصبی و یا پر استرس هستید مقداری از مغزهای خوراکی را با خود به همراه داشته باشید و بخورید تا حال بهتری پیدا کنید و یا حتما در طول روز چند عدد گردو و پسته و بادام و یا از آجیل دیگری استفاده کنید تا به طور کلی روحیه و حال بهتری داشته باشید.

اسفناج

افزایش فولیک اسید در منوی غذایی مصرفی کارمندان می تواند میزان سروتونین را در بدن شما افزایش دهد و حس آرامش و روحیه خوب را در شما به وجود بیاورد.اسفناج آب پز یک انتخاب عالی برای دریافت فولیک اسید می باشد.اگر حال و حوصله و روحیه خوبی ندارید یک سالاد اسفناج به همراه لوبیا و سیبزیجات مختلفی که دوست دارید تهیه و میل کنید و به آرامش و شادابی برسید

غلات

شما می توانید مقدار مناسبی از سلنیوم را با خوردن غلات در بدن خود تامین کنید.کمبود سلنیوم در بدن می تواند موجب استرس، عصبی و پر تنش بودن و ناراحتی و افسردگی در انسان شود.با خوردن نان های سبوس دار و گروه غلات مختلف در طول هفته و افزایش میزان سلنیوم بدن به تقویت روحیه خود کمک بسیاری میکنید.

میوه و سبزیجات تازه

تغذیه سالم همواره به شما کمک میکند تا حس و حال بهتری داشته باشید.از امروز خوردن محصولات دارای شکر و مصنوعی را کم کنید و به خوردن میوه های تازه به جای آن روی بیاورید.شاید در ابتدا تغییر رویه در نوع خوردن برای شما سخت باشد اما با دیدن نتیجه عالی که این تغییر رویه برای شما دارد به خوردن میوه و سبزیجات تازه در طول روز ترغیب می شوید و رفته رفته عادت کرده تا جایی که از خوردن آن ها بسیار لذت میبرید.

مواد غذایی فیبردار

با خوردن مواد غذایی فیبر دار می توانید با حال و روحیه بد مبارزه کنید.مواد غذایی پر از فیبر مانند سیب، پرتقال، هویج، سبزیجات مختلف و لوبیاها می توانند به شدت روی تغییر حالت شما و افزایش و تقویت روحیه شما تاثیر گذار باشند.کم کردن میزان مصرف مواد داری شکر و خوراکی های شیرین باعث متعادل شدن فشار خون می شود و در نتیجه به اعصاب شما آرامش بیشتری می دهد.

تخمه سفید(دانه کدو حلوایی)

با دارا بودن میزان زیاد تریپتوفان و زینک، دانه کدو حلوایی به تقویت روحیه و حالت شما و ایجاد تعادل در قند خون در افزایش حس شادابی شما در طول روز کمک بسیاری می کند.

تخم مرغ

بهترین انتخاب برای صبحانه که انرژی و روحیه بالایی را برای ادامه روز به شما می دهد تخم مرغ است.آمینو اسید موجود در تخم مرغ باعث ساخت سروتونین می شود.نوع پخت آن تفاوتی ندارد اما مصرف این ماده غذایی را برای صبحانه خود به یاد داشته باشید.

3 thoughts on “غذای شرکت و شادابی کارمندان

 1. خیلی خوب بود. اگه کارمندان تو شرکت سرحال و شاداب نباشن واقعا هیچ کاری پیش نمیره . و غذا خوردن و تایم نهار خیلی تو این داستان دخیل هست

 2. غذای شرکت ارتباط مستقیم با شادابی کارمند ها داره من خودم تو شرکت کامل حس کردم.منونم از مطالب خوبتون و توجه کارافید به سلامت کارمندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =