تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

غذا و اخلاق غذا

گیاهخواری

اخلاق غذا

باب ورود به موضوع اخلاق غذا می تواند همان نطقهای پرحرارتی باشد که برای کوتاه کردن زمان انتظار در طباخی در نکوهش یا دفاع از کله‌پاچه خطاب به همراهانتان ایراد می‌کنید. منشاء مجادلات در باب اخلاق غذا شاید همان قدرت نهفته در خوراکی‌ها و میل مقاومت ناپذیر بشر به قضاوت درباره خوب و بد هر کس و هر چیز قدرتمند است.

 

در مقاله های قبل به علم غذا پرداختیم ...

اما اخلاق غذا چیست

آیا شما گوشت گربه می‌خورید!؟ گوشت گاو چطور؟ گوشت خوک چطور؟

اصلا گوشت می‌خورید؟

پاسخ شما هرچه باشد لابد به اصول اخلاقی شما مربوط می شود:

"من رژیم گیاهخواری را دنبال می کنم چون گوشت‌خواری به تولید گازهای گلخانه‌ای و نابودی طبیعت کمک می کند!"

"من با کشتار حیوانات و خشونت غیرمنصفانه علیه آن‌ها مخالفم. این از نژادپرستی هم بدتر است."

"گیاهان هم احساس دارند. پس چرا می‌خوریمشان؟"

"به نظر من هم حیوانات احساس دارند، هم گیاهان و با این وجود نخوردن آن‌ها بی معنی است. هدف از خلقت بقیه موجودات استفاده‌ی انسان است."

" این دیگر چه ایده‌ی خودخواهانه‌ایست که انسان‌ها دارند؟ همین طرز تفکر است که دارد کره زمین را نابود می‌کند. آخر لعنتی‌ها، شما حیوانات غیرقابل خوردن را هم منقرض کردید با این ایدئولوژی‌تان."

"اتفاقا برعکس، شاید اگر ما گاوها را نمی خوردیم تا الان منقرض شده بودند. ولی الان این‌همه گاو داریم. شاید بهتر است فیل‌ها و یوزپلنگ ها را هم رسما برای استفاده پرورش دهیم؟"

"چرا یک مشت برچسب دستمان گرفته‌ایم و به همه کارها انگ خوب و بد می زنیم؟ غذا خوردن یک لذت طبیعی انسانی است. این قاضی پاکدامن عبوستان را بردارید و از کنار میز غذای من دور شوید."

"آقایان .... آیا مقاومت دربرابر کباب کوبیده و شیشلیک باری فراتر از حد توان یک انسان نیست؟"

"ظاهرا انسان علاقه‌ای به مقاومت در برابر هوسهایش ندارد. این کبد چرب غاز را که دیده‌اید فرانسوی‌ها چطور درست می کنند. شرق آسیایی‌ها هم که حیوان را زنده زنده می خورند."

"چینی‌ها و کره‌ای ها سگ هم می خورند. عوق."

"ما هم سیرابی می خوریم. تفاوت‌های فرهنگی را به رسمیت بشناس"

...

مساله غذا تا عمق بیشتری از باورهای بشر رسوخ کرده. اگر یک مسلمان یا یهودی باشید خوردن گوشت خوک برای شما ممنوع است. در واقع به عنوان یک مسلمان با خوردن گوشت خوک یا حیوانات گوشتخوار یا ماهی بدون پولک گناه کرده‌اید. این یعنی غذا معنایی پیچیده‌تر از آن‌چه به نظر می رسد دارد. چرا خوردن یک نوع گوشت معصیت آمیز است؟ عده‌ای بر این باورند که خوردن غذاهای ممنوعه بدن انسان را دستخوش تغییرات منفی می کند. عده‌ای هم معتقدند که این غذاها، روح انسان را آلوده می سازد. عده‌ی دیگری هم می گویند خوردنی ممنوعه موضوع اصلی نیست، بلکه رفتار قانون‌گریزانه‌ای که با صرف چنین غذایی عجین است دلیل هدایت فرد خاطی به سمت دروازه های جهنم است.

به هر حال نوع غذا خوردن شما می تواند بیانگر تعلق به یک گروه‌بندی اخلاقی، فکری و یا مذهبی باشد. غذا می تواند ردپای تفکرات شما، یا کسانی که افکار شما را شکل داده‌اند آشکار کند. پس به اخلاق غذا بیندیشید و فکورانه بخورید. اگر هم مایلید اصلا فکر نکنید و فقط بخورید و لذت ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =