تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

مزایای غذاهای فصلی

مزایای غذاهای فصلی

غذاهای فصلی خوراک‌هایی هستند که با میوه ها، سبزیجات و به طور کل محصولات همان برهه از سال و بدون استفاده از مواد فریز شده یا کنسرو شده طبخ و آماده می‌شود. آلبالوپلو ، باقالی قاتوق ، ترش تره ، ماهی سفید ، کلم‌پلو و بسیاری غذاهای ایرانی و محلی دیگر در زمره‌ی غذاهای فصلی هستند. شاید بگویید امروزه همه این خوراک های فصلی را در همه طول سال می‌توان تهیه نمود، و البته حق با شماست. ولی منظور ما طبخ این غذاهای فصلی با مواد اولیه تازه و خوردن آنها در فصل متناسب و مناسب است.

در واقع لطف غذا های فصلی به این است که در زمان خود و اصطلاحا به صورت نوبرانه میل شوند. خوردن غذاهای فصلی نگرشی متفاوت به رژیم غذایی است که توصیه می‌کنیم حتی به عنوان تفریح آن را مدتی اجرا کنید. تردید نکنید که گنجاندن غذا های فصلی در برنامه غذای روزانه ارزشش را دارد و پس از مدتی شما یکی از طرفداران سفت و سخت غذاهای فصلی خواهید بود.

در ادامه به برخی مزایای استفاده از غذاهای فصلی خواهیم پرداخت.

غذاهای فصلی
غذای فصلی

غذاهای فصلی خوشمزه ترند

محصولی که در فصلش استفاده می‌شود قطعا طعم بهتری دارد. غذاهای فصلی تازه‌ترند و کاملا آن مزه‌ای که باید را دارند. مام زمین محصول را تا رسیدن به حداکثر پتانسیل آن پرورانده و آماده می‌کند. تفاوت قابل توجهی بین یک میوه یا سبزی که به صورت تراریخته و با استفاده از مواد شیمیایی تولید شده و همان محصول که در بستر خاک غنی و با کمک باد و باران و آفتاب متولد شده است وجود دارد. اگر شما حتی یک بار میوه‌ای تابستانی را در موسم آن با دستان خود از درخت چیده و میل کرده باشید نیازی به توضیح بیشتر برای بیان این تفاوت محسوس در تازگی و مزه بین خوراک ها و غذا های فصلی و آنچه در میانه‌ی زمستان از فروشگاه خریداری می‌کنید نخواهد بود.

غذا های فصلی اقتصادی‌ ترند

قیمت بالای اکثر مواد غذایی علی الخصوص محصولات ارگانیک عاملی بازدارنده برای ورود آنها به لیست خرید خانواده‌های متوسط است. پس چه راهی برای حفظ سلامت و داشتن تغذیه مناسب ضمن جلوگیری از آتش افتادن به جیب ما وجود دارد؟ میوه ها و غذاهای فصلی مانند آناناس یا هلو ممکن است در تمام طول سال موجود باشند اما در تابستان ارزان‌تر هستند. چراکه در این فصل زمین‌های بیشتری زیر کشت این محصولات هستند و شرایط آب و هوایی نیز منابع بیشتری برای رشد و نمو گیاهان تامین می‌کند. کشاورزان بیشتری نیز به تولید مشغولند و این امر به فراوانی محصول منجر شده و با سرشکن شدن هزینه های تولید و حمل و نقل، غذاهای فصلی با قیمت پایین‌تری به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

دوست محیط زیست هستند

خوردن غذاهای فصلی تقاضا برای اینگونه محصولات را در غیر از فصل معمول کاهش می‌دهد. این موضوع کمک بزرگی برای کشاورزان محلی است تا خوراک فصلی ارزان‌تر و مرغوب‌تر برای به دست مشتریان برسانند. افزایش تعداد کشاورزان محلی می‌تواند منجر به کاهش کشاورزی انبوه و تولید غذاهایی شود که با استفاده از مهندسی ژنتیک عمل می‌آیند، عواملی که خاک را از عناصر مفید آن تهی می‌کند. بنابراین مصرف خوراک ها و غذا های فصلی می‌تواند کمک بزرگی به حفظ محیط زیست کرده و زمین را از آفت‌های ناشی از دخالت نابجای صنعت و مدرنیته در کشاورزی مصون می‌کند.

غذاهای فصلی مغذی ترند

همه عوامل طبیعی که باعث تولید یک محصول کشاورزی می‌شوند در فصل رشد و نمو آن محصول، خاک را در بارورترین حالت ممکن برای پرورش میوه یا سبزی فصلی به کشاورزان تحویل می‌دهند. ثمره‌ی تلاش این مردان و زنان کوشا بر چنین بستری و با چنین شرایط مطلوبی قطعا تمام آن مواد و خواص مغذی ای که باید را در خود خواهد داشت. محصولاتی که در طبخ غذاهای فصلی به وفور استفاده شده و سلامت و انرژی را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان می‌آورند.

خوراک فصلی

تنوع در رژیم غذایی با خوردن غذا های فصلی

این یکی از مزایای غذاهای فصلی است که می‌تواند لذتبخش و حتی برانگیزاننده‌ی خلاقیت در آشپزی باشد. با تغییر رژیم در فصول مختلف، شما تنوع بیشتری از خوراک ها را در اختیار دارید. همزمان با رسیدن فصل هر محصول شما نیز می‌توانید ماجراجویی هیجان انگیز خود را در سرزمین غذا های فصلی با طبخ خوراک های متنوع و جدید آغاز کنید. سوار بر قایق خلاقیتتان در دریای بزرگ غذاهای فصلی پارو بزنید و نتیجه‌ی این شجاعت کم‌هزینه را با دست‌یابی به غذاهای فصلی و مزه‌های جدید تجربه کنید.

حامی جامعه و روابط اجتماعی اند

غذا همواره عاملی برای گرد آمدن انسان‌ها بوده است. غذا می‌تواند سرآغاز گفتگوهایی‌ درباره تغذیه سالم، غذای کودکان، رژیم های غذایی، سبک های مختلف آشپزی، غذاهای فصلی و بومی و ... باشد. مکالماتی که نتیجه آن نزدیک‌تر شدن مردم به یکدیگر و اشتیاق بیشتر آنها برای داشتن جامعه ای سالم‌تر و شادتر خواهد بود.

پولی که از طرف هر یک از ما برای خرید یک محصول پرداخت می‌شود در واقع سرمایه‌گذاری کوچکی‌ست که بازار کشاورزان و فروشگاه‌های مواد غذایی را داغ نگه داشته و آنها را برای تولید و عرضه میوه ها و غذاهای فصلی دلگرم‌تر می‌کند.

 

خوردن غذاهای فصلی راهی‌ست که می تواند ما را به مصرف‌کننده‌ای مسئولیت‌پذیرتر و حتی آشپزی خلاق‌تر بدل کند و به چرخه‌ی کشاورزی طبیعی کمک کند. طبخ غذاهای فصلی تجربه ای لذتبخش است امتحان آن به شدت توصیه می‌شود! پس کلاه آشپزی‌تان را به سر بگذارید و یکی از غذا های فصلی خوشمزه و متفاوت را بپزید و لذت خوردن آن را به خود و اطرافیانتان هدیه دهید.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 9 =