تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

نیازهای غذایی کارمندان گیاهخوار

روش صحیح رژیم گیاه خواری کارمندان

نیازهای غذایی کارمندان گیاهخوار

‌گیاهخواری این روزها در میان بسیاری از مردم یک رژیم غذایی آشنا محسوب می‌شود. مخصوصا برای کسانی که به تناسب اندام خود اهمیت می دهند که در میان این دسته زنان کارمند از گروه‌ها‌ی بزرگ علاقه مند به رژیم‌ها‌ی گیاهی هستند. از سویی باید در نظر داشت که فشار کاری باعث می شود که کارمندان شرکت‌ها‌  و سازمان‌ها‌  انرژی زیادی از دست بدهند. کارمندانی که در طول ساعت کاری خود در شرکت ،خسته و درمانده شده اند , برای اینکه بتوانند زمان باقی مانده ازساعت کاری خودرا با انرژی وتوان بیشتری بگذرانند,  معمولا تمایل بیشتری دارند که به سراغ منابع انرژی زا مانند : کافئین ، شکر و الکل بروند که آثار زیانبار آن بیش از تاثیرات موقت و زودگذر آن است و در طولانی مدت موجب وابستگی‌ها‌ی روانی و سردردهای مزمن می‌شود.

مدیران سازمان‌ها‌ باید بدانند برای افزایش کارایی و توان کارمندان در ساعات کاری شرکت, تغذیه صحیح و اصولی نقش بسیار مهمی را درتامین وبازسازی انرژی از دست رفته کارمندان شرکت ایفا می‌کند واین موضوع خود به خود در افزایش بهره وری شرکت تاثیرگذار است . این فرهنگ وتصور اشتباه که کار بیشتر و سریع تر ( بدون در نظر گرفتن کیفیت وچگونگی انجام آن) موجب افزایش راندمان می‌شود, کارمندان شرکت را برآن می‌دارد که غذای خود را با سرعت بیشتر و بدون درنظر گرفتن کیفیت و نیاز بدن خود میل نمایند .

کارمندان شرکت به دلیل صرفه جویی در وقت به اشتباه از خوردن صبحانه صرف‌نظر می‌کنند و این زمان را به کارهای دیگری که اهمیت آن قطعا بیشتر از صبحانه خوردن نیست اختصاص می‌دهند. باحذف صبحانه و یا بی‌توجهی به آن مجبور می‌شوند در طول ساعات کاری شرکت با خوردن خوراکی‌ها‌ی ناسالم و فست فود‌ها‌ خطرات چاقی و دیابت را به جان بخرند .چنین کارمندانی علاوه بر آسیب زدن به سلامت خود بدون اینکه بدانند موجب افت کارایی و بهره وری شرکت می‌شوند ودر انجام وظایف خود دقت وتمرکز لازم را ندارند.

گیاهخوار
گیاهخواری

مدیران برای تغییر رویه کارمندان شرکت خود و افزایش انرژی و بهره وری کارمندان در ساعات کاری، باید منوی غذایی متنوع و سالم را در شرکت مد نظر قرار دهند و به نیازهای تغذیه ای کارمندان توجه ویژه ای داشته باشند. مدیرانی که از ارتباط معنادار میان شرایط جسمی و انرژی دریافتی کارمندان شرکت ، با بهره وری شان آگاه اند ، بیشتر توجه خود را به کیفیت کار و ساعت کاری کارمندان معطوف می‌کنند ,نه به کمیت زمان صرف شده در شرکت . مدیران شرکت‌ها‌ برای بهره وری بالاتر ، باید برنامه‌ها‌ی سلامت و دیگر طرح‌ها‌ی ابتکاری برای تناسب اندام کارکنان ارائه دهند .

کارافید با در نظر گرفتن تمام جوانب ، راهکاری خلاقانه  و ابتکاری برای شرکت‌ها‌ در نظر گرفته تا هم سلامت کارمندان را تأمین کند و هم باعث رضایت کارمندان و افزایش بهره وری در شرکت‌ها‌ شود . کارافید با در نظر داشتن انواع رژیم‌ها‌ی غذایی که کارمندان دارند، سعی در جلب رضایت همه‌ی‌ کارمندان دارد .  این مقاله با معرفی یکی از عادت‌ها‌ی غذایی که کارمندان می توانند داشته باشند ، سعی در جلب توجه مدیران به علایق و عادات غذایی کارمندان دارد .

رژیم ‌گیاهخواری در کارمندان شرکت‌ها‌ و مشکلات آن

رژیم ‌گیاهخواری ‌می‌تواند برای کارمندانی که به این رژیم علاقه دارند سودمند باشد به شرط این که درست برنامه‌ریزی شده باشد. کارمندان ‌گیاهخوار با یک منوی غذایی مناسب ‌می‌توانند خطر بیمار‌ی‌هایی چون دیابت، چاقی، فشار خون بالا، یبوست و سرطان را کاهش دهند، ولی در صورتی که کارمندان ‌گیاه‌خوار رژیم غذایی ضعیفی داشته باشند خطر بیماری‌ها‌یی چون پوکی استخوان، نرمی استخوان، کم خونی مربوط به آهن و ویتامین B12  را به جان می‌خرند. بنابراین توجه به تغذیه کارمندان ‌گیاهخوار می‌تواند به سلامت آنان کمک کند . در منوی غذایی شرکت‌ها‌ که اغلب دارای غذاهای چرب و پرحجم است، کارمندان ‌گیاهخوار را مد نظر قرار نمی‌دهند و این کارمندان یا مجبور هستند با خود غذا به شرکت بیاورند که خود باعث ایجاد دردسر می‌شود و کارمندان ‌گیاهخوار باید زمان استراحت در منزل را صرف تهیه‌ی‌‌غذا روز بعد خود کنند یا فقط با خوردن برنجی که در وعده نهار سرو ‌می‌شود، خود را سیر کنند که این امر سبب سوء تغذیه و نارضایتی برای کارمندان ‌گیاهخوار ‌می‌شود. مدیران شرکت ها با ثبت‌نام در سامانه‌ی کارافید می‌توانند این امکان را برای کارمندان ‌گیاهخوار خود ایجاد کنند تا با انتخاب منوی غذایی مناسب، سلامت خود را تأمین کنند .

روش صحیح رژیم ‌گیاهخواری کارمندان

کارمندان گیاهخوار ممکن است عادات غذایی مختلف داشته باشند. بعضی ازکارمندان ‌گیاهخوار از خوردن انواع گوشت قرمز و سفید همچنین فرآورده های لبنی و تخم مرغ اجتناب ‌می‌کنند. تعدادی دیگر نیمه گیاه‌خوار هستند یعنی گوشت مرغ و غذاهای دریائی و لبنیات و تخم مرغ مصرف ‌می‌کنند و فقط گوشت قرمز نمی‌خورند .

فواید رژیم گیاهخواری برای کارمندان

افراد ‌گیاهخوار وزن متناسب‌تری دارند

کارمندانی که ‌گیاهخوار هستند معمولاً‌ وزن متناسب‌تری نسبت به بقیه کارمندان دارند. البته به این معنا نیست که اجتناب از گوشت راه اصلی کنترل وزن برای کارمندان ‌می‌باشد. مصرف زیاد میوه و سبزیجات به‌جای شیرینی‌جات، غذاهای چرب و نوشیدنی های شیرین باعث کنترل وزن ‌می‌شوند. بخش عمده غذاهای گیاهی را فیبر تشکیل می‌دهد و وجود فیبر در غذای گیاه‌خواران باعث احساس سیری خیلی سریع در هنگام گرسنگی می‌شود و بدین ترتیب آنها در واقع غذای کمتری می‌خورند. از طرفی غذاهایی که با گوشت درست ‌می‌شوند دارای کالری بیشتری هستند زیرا هم کربوهیدرات و هم چربی بالایی دارند.

گیاهخواری و کاهش خطر ابتلا به سرطان

کاهش خطر بروز برخی از سرطان‌ها در کارمندانی که از رژیم گیاه‌ خواری پیروی می‌کنند، نشان دهنده اهمیت مصرف میوه و سبزیجات در رژیم غذایی روزانه تمام کارمندان است. اکثر سبز‌ی‌ها دارای ویتامین C فراوان هستند. ویتامین C نقش مهمی در پیشگیری از سرطان ها را دارد. ویتامین C به وفور در سبز‌ی‌هایی مانند فلفل، کلم بروکلی و گوجه فرنگی یافت ‌می‌شود. سبزی ها حاوی مقادیر قابل توجهی از فیبر ‌می‌باشند. فیبر موجود در سبز‌ی‌ها در پیشگیری از سرطان روده بزرگ نقش اساسی دارد. مواد سرطان زا با فیبر ترکیب شده و از بدن خارج ‌می‌شوند. فیبر موجود در سبز‌ی‌ها به رشد باکتر‌ی‌های مفید روده نیز کمک ‌می‌کند.

تنها حذف گوشت از رژیم غذایی روزانه دلیل کاهش خطر ابتلا به سرطان نیست؛ بلکه توجه به رعایت یک رژیم غذایی صحیح و خوردن غذای سالم می‌تواند سلامتی را برای کارمندان ‌گیاهخوار به‌دنبال داشته باشد.

کاهش خطر ابتلا به بیمار‌ی‌های قلبی در کارمندان ‌گیاهخوار

حمله قلبی و سکته مغزی یکی از اصلی‌ترین علل مرگ و میر در جهان به شمار ‌می‌روند، اما تحقیقات انجام شده نشان ‌می‌دهد کارمندانی که ‌گیاهخوار هستند کلسترول کمتری دارند. بسته شدن رگ های قلب علت اصلی مشکلات قلبی است. پژوهشگران می‌گویند خطر این بیمار‌ی‌ها با خوردن غذاهایی که فاقد مواد حیوانی است کاهش ‌می‌یابد. چربی موجود در سبز‌ی‌ها بسیار پایین است و سبز‌ی‌ها فاقد کلسترول ‌می‌باشند، بنابراین مصرف آنان برای سلامت قلب تجویز ‌می‌شود. پتاسیم یکی از املاح معدنی مهم برای بدن است که فعالیت بسیاری از آنزیم های بدن به وجود آن وابسته است. کمبود پتاسیم در بدن کارمندان ‌می‌تواند زمینه ساز حملات قلبی باشد. پتاسیم روزانه مورد نیاز بدن کارمندان از طریق مصرف روزانه سبز‌ی‌ها به دست ‌می‌آید. سبز‌ی‌هایی مانند جعفری، کرفس، لوبیا، سبوس گندم و سیب زمینی منابع خوبی برای تامین پتاسیم و در نتیجه سلامت قلب کارمندان ‌می‌باشند.

کارمندان ‌گیاهخوار فشار خون مناسبی دارند

کارمندان ‌گیاهخوار بسیار کمتر دچار فشار خون شریانی و گرفتگی عروق و دیابت می‌شوند و میزان کلسترول و اوره در آنها پایین‌تر است. سبز‌ی‌های تازه دارای میزان سدیم بسیار پایینی هستند. جذب بیش از حد سدیم توسط کارمندان، باعث بروز فشار خون بالا در کارمندان می‌شود. سبز‌ی‌های تازه نسبت به سبزی‌های بسته بندی فریزری و یا کنسروی، حاوی مقدار کمتری از سدیم هستند. همچنین سبز‌ی‌هایی مانند کرفس و ریواس به علت دارا بودن پتاسیم فراوان موجب کاهش فشارخون ‌می‌شوند.

به‌ طور کلی فیبرهای گیاهی با نفوذ در زنجیره‌ی اسیدهای چرب، آنها را کوتاه می‌کنند و میزان کلسترول را پایین می‌آورند و در نتیجه از بروز چاقی و دیابت نوع ۲ در کارمندان جلوگیری می‌کنند. البته اجتناب از مصرف دخانیات و الکل و داشتن فعالیت بدنی روزانه نیز در این میان بسیار حائز اهمیت است.

جبران کمبودهای رژیم گیاهخواری کارمندان

یکی از مهم‌ترین مسائل که کارمندان ‌گیاهخوار باید مد نظر بگیرند تامین پروتئین لازم است. همانطور که ‌می‌دانیم بیشترین پروتئین در منابع حیوانی است. پروتئین از اجزای اصلی  هرگونه رژیم غذایی ‌می‌باشد، اگر رژیمی فاقد پروتئین باشد، رژیم صحیحی نیست و کارمند را دچار کمبود پروتئین ‌می‌کند و بیماری‌های جدی‌ای را در پی خواهد داشت. گذشته از این یک کارمند گیاهخوار احتیاج به ویتامین B12، آهن و کلسیم دارد. سوال این است که یک کارمند گیاهخوار چگونه کمبود ها و مواد مغذی مورد نیاز بدنش را تامین کند؟

تأمین پروتیین در رژیم ‌گیاهخواری کارمندان

احتیاج به پروتئین در زنان کارمند 45 گرم در روز و در مردان 55 گرم در روز ‌می‌باشد. بیشتر غذاها دارای پروتئین ‌می‌باشند که اگر رژیم سالم و دارای تعادل و تنوع باشد این نیاز به راحتی برآورده می‌شود. کارمندان ‌می‌توانند با انتخاب غذای خود در کارافید این تنوع غذایی را حفظ کنند و پروتئین مورد نیاز خود را تأمین کنند .

تأمین کلسیم در رژیم ‌گیاهخواری کارمندان

در طول زندگی دو عامل مهم برای استحکام و قوی شدن استخوان ها وجود دارد: مصرف کلسیم و ورزش کردن. این روزها کمتر کسی پیدا ‌می‌شود که نداند لبنیات یکی از مهم‌ترین منابع کلسیم است. کلسیم منابع دیگری هم دارد از جمله: اسفناج، شیر سویا، آب پرتقال غنی شده با کلسیم، کلم، دانه ها، بروکلی، بادام، هویج، خردل، مارچوبه، تره فرنگی، آلو بخارا و ... قبل از نوشیدن شیر سویا و آب پرتقال، حتما آنها را هم بزنید تا مطمئن باشید که کلسیم در ته ظرف باقی نمانده باشد.

آهن در رژیم ‌گیاهخواری کارمندان

کارمندان ‌گیاهخوار برای اینکه آهن مورد نیاز بدن خود را تأمین کنند ‌می‌توانند از سویا، عدس، اسفناج، نخود، سیب‌زمینی، تخمه‌ی کدو حلوایی، آجیل، چغندر، خرما، گلابی، آلو، هلو و کشمش استفاده کنند .

ویتامین C نیز برای افزایش جذب آهن بسیار مفید ‌می‌باشد. بنابراین بهتر است کارمندان ‌گیاهخوار با غذاهای دارای آهن، آب پرتقال یا آب لیمو نیز میل کنند.

کارمندان اغلب بعد از خوردن غذا سریعا چایی ‌می‌نوشند. نوشیدن چای یا قهوه با غذا یا بعد از غذا، جذب آهن را محدود ‌می‌کند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که حداقل تا 3 ساعت بعد از خوردن هر وعده‌ی‌‌غذایی، چای یا قهوه مصرف نشود.

تأمین ویتامین B12  در رژیم ‌گیاهخواری کارمندان

کمبود این ویتامین چه در کارمندان گیاه‌خوار و چه در کارمندان غیر گیاهخوار بسیار کم است. اما اگر این کمبود ایجاد شود، خطراتی بسیار جدی در بردارد. کارمندان گیاهخوار راجع به این ویتامین باید چند نکته را بدانند:

بدن انسان توانایی ذخیره‌ی ویتامین B12 را برای سال ها دارد. اگر شما به تازگی جزو دسته گیاه‌ خوارن شده اید، برای یک دهه، ذخیره‌ی بدنتان کافی خواهد بود. اما بهتر است مرتبا مقدار این ویتامین در خون کنترل شود. جلبک دریایی و مخمر از بهترین منابع ویتامین B12 ‌می‌باشد.

کارمندانی که سیگار ‌می‌کشند، مقدار زیادی از مواد مغذی را از دست ‌می‌دهند. بنابراین، این اشخاص نیاز به توجه بیشتری به رژیم غذایی خود دارند.

سخن آخر :

کارافید با تحقیق و مطالعه درباره‌ی‌ رژیم های مختلف غذایی و علایق مختلف کارمندان و همچنین مشکلات جسمانی آنها سعی در راضی نگه داشتن تما‌می‌کارمندان و در نتیجه افزایش راندمان کاری شرکت دارد . از آنجایی که غذای کارمندان ‌گیاه‌خوار به طور کلی با سایر کارمندان متفاوت است بنابراین مدیران شرکت ها با دادن حق انتخاب به این کارمندان ‌می‌توانند رضایت آنها را به‌دست آورند.

تمامی کارمندان با توجه به نیازهای تغذیه ای خود ‌می‌توانند با مشاوران تغذیه‌ی کارافید در تماس باشند و پرسش های خود را مطرح کنند . برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید .

One thought on “نیازهای غذایی کارمندان گیاهخوار

  1. با سلام
    مقاله بسیار عالی بود من یک خانم کارمند هستم که چون گوشت دوست ندارم با مشکل زیادی توی منوی شرکت همراهم چون اکثر وعده ها غذای شرکتی گوشت داره. و مجبورم غذای شرکتم و از خونه ببرم .خیلی خوبه کارافید همه ی سلیقه ها رو در نظر میگیره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 11 =