تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

هزینه های تهیه غذای شرکتی

هزینه غذای شرکتی

هزینه های  تهیه غذای شرکتی

غالب مدیران ارشد و مدیران مالی شرکت ها از هزینه های تهیه غذای شرکتی آگاه هستند. با این حال بعضی از مدیران ممکن است با توجه به مشغله‌های کاری به موضوع هزینه های تهیه غذای پرسنل نپرداخته باشند. ما در این مقاله تلاش خواهیم کرد به صورت خلاصه و  بر اساس نحوه تامین غذای شرکتی به مواردی که حائز اهمیت است اشاره نماییم تا شرکت ها با دید بهتری نسبت به هزینه های تهیه غذای شرکتی ، رستوران و یا شرکتهای تهیه غذای انبوه، اقدام به تصمیم گیری درباره نحوه تهیه وعده های غذایی پرسنل خود نمایند.

هزینه های قرارداد با کیترینگ ها

هزینه‌ای که به کیترینگ ها برای تحویل غذا توسط شرکت ها پرداخته می‌شود، علاوه بر هزینه های مستقیم و محسوس، هزینه های پنهان دیگری نیز دارند که به اختصار در زیر شرح می دهیم :

 حسابداری :

حسابداری و تسویه مالی با کیترینگ ها، شرکت ها را ملزم می کند تا برای حسابداری وعده های غذایی شرکت و یا سازمان، کارمندی را اختصاص دهند. موردی که بدون نیاز به آن نیز می‌توان هزینه های تهیه غذای شرکتی را به طور محسوسی کاهش داد

هزینه های نظارتی :

بی شک کار کردن با شرکت های تهیه غذا یا کیترینگ ها، بدون نظارت فیزیکی از محل تهیه غذا کاری تقریباً غیر ممکن است، این نظارت تا مرحله توزیع جهت تایید سلامت و کیفیت غذای کترینگ ادامه دارد و هزینه‌ای جداگانه، هم در بخش تدارکات شرکت در امر تهیه غذا و هم برای بخش مالی  به شرکت تحمیل خواهد کرد که در کل بر هزینه های جاری تامین غذای شرکت می افزاید.

هزینه های توزیع غذا در محل شرکت:

در صورت تعداد زیاد کارکنان، توزیع غذای گرم میان آنها  نیازمند تعدادی نیروی کار می‌باشد که حقوق و مزایای آنها هزینه‌های تهیه غذای شرکتی سازمان را بالا می‌برد.

نگهداری و شستشوی ظروف بعد از صرف وعده های غذایی:

شستشوی ظروف و نگهداری و جایگزینی آنها در صورت مفقود و شکسته شدن شامل هزینه هایی مثل قبض سنگین آب، مواد شوینده،نیاز به خرید مجدد و ... خواهد بود.

هزینه های قرارداد با کیترینگ ها:

سازمان‌ها به دلایل مختلف که مهمترین ‌شان شاید ایجاد تنوع باشد باید هر چند وقت یک بار برای تغییر کیترینگ و عقد قرارداد جدید با تهیه غذای شرکتی متفاوت اقدام کنند که این کار نیازمند صرف وقت و انرژی تعدادی از کارمندان شرکت خواهد بود.

هزینه نارضایتی کارمندان از غذا:

شرکت هایی که غذای شرکتی خود را از طریق کیترینگ ها تهیه می‌کنند عموما با مشکل نارضایتی کارمندان و شکایت آنها درباره حجم غذا، چربی غذا، میزان نمک غذا، خشکی غذا و ... مواجه هستند. این نارضایتی کارمندان از غذای کترینگ و شرکتهای تهیه غذا، عموماً برعملکرد و بهره وری آنها تاثیر منفی می‌گذارد. از نمونه های این تأثیرات می توان به بحث‌های کارمندان و شکایت‌های پنهان و در گوشی آنها در باره غذای شرکت، خواب آلودگی کارمندان به‌خاطر غذای نامناسب، رعایت نشدن رژیم احتمالی غذایی آنها، فشار خون و بیماری آنها و عدم توجه شرکت به سلامت کارمندان و .... اشاره کرد. تکراری بودن غذای شرکت و عدم تنوع منوی غذای شرکتی نیز از عوامل موثر در افزایش اعتراض کارمندان درباره غذا و کاهش بهروه وری و در نتیجه ضرر مالی شرکت هاست.

 پرداخت هزینه غذا از طریق فیش حقوقی:

در بسیاری موارد پیش می آید که شرکت‌ها برای کاهش اعتراضات کارمندان درباره‌ی غذا، تصمیم به پرداخت هزینه غذا از طریق فیش حقوق گرفته و برای همه و یا تعدادی از کارکنان خود از این سیاست استفاده می‌کنند. اما عددی که در فیش حقوقی کارمندان ثبت خواهد شد تنها هزینه‌ای نیست که شرکت متقبل می‌شود.

تمامی مدیران مالی و حسابداران شرکت ها می دانند که افزایش هر ریال پرداختی به کارمندان هزینه بیمه و مالیات را افزایش خواهد داد. از این رو مبلغی که شرکت در اصل برای کارمندان هزینه می‌کند، بیش از مبلغ ثبت‌شده روی فیش حقوقی ایشان خواهد بود. کارمندان نیز همه مبلغ و یا هزینه غذا را دریافت نخواهند کرد و از این مبلغ، بیمه و مالیات کسر خواهد شد. در جدول زیر نمونه ای از این مبالغ و هزینه ها و اعداد و ارقام بر مبنای محاسبات سال 97 را مشاهده می کنید:

مقایسه میزان هزینه واقعی حقوق و دستمزد در حالتهای مختلف

مبالغ به ریال

شماره پرسنلحقوق کارمندهزینه تخصیص یافته بابت نهارناخالص حقوقبیمه سهم کارفرما برای هزینه تخصیص یافتهبیمه سهم کارمندمالیاتجمع هزینه شرکت بابت نهار

دریافتی کارمند بابت حق نهاری

پرداخت در فیشپرداخت از طریق سامانهپرداخت در فیشپرداخت از طریق سامانهپرداخت در فیشپرداخت از طریق سامانهپرداخت در فیشپرداخت از طریق سامانهپرداخت در فیشپرداخت از طریق سامانه
1                   11,112,670                   3,500,000                   14,612,670                   805,000                   -                   245,000                   -                  -                   -                   4,305,000                   3,500,000                   3,255,000                   3,500,000
2                   25,000,000                   3,500,000                   28,500,000                   805,000                   -                   245,000                   -                   350,000                   -                   4,305,000                   3,500,000                   2,905,000                   3,500,000
3                   50,000,000                   3,500,000                   53,500,000                   805,000                   -                   245,000                   -                   350,000                   -                   4,305,000                   3,500,000                   2,905,000                   3,500,000

 جدول محاسبه هزینه های بیمه و مالیات تحمیل شده بر شرکت به خاطر واریز مبلغ غذای شرکتی به فیش کارکندان شرکت یا سازمان

گرم کردن و شستشوی ظروف در محل کار:

بسیاری از کارمندانی که هزینه غذا را روی فیش دریافت می کنند، از منزل غذا آورده و تا زمان صرف ناهار آن را در محل شرکت نگهداری می کنند. برای صرف غذا، عموماً نیاز به آماده سازی و گرم کردن و پس از آن شستشوی ظروف خواهند بود. مجموع این کارها و زمانی که در ساعات کاری برای‌شان صرف می‌شود بهره وری شرکت ها را کاهش داده و صحنه های ایجاد شده در شرکت‌ها هنگام گرم کردن غذا وشستن ظرف‌ها چیزی نیست که مورد پذیرش بسیاری از مدیران باشد. همه این موارد چه توسط کارمندان و چه توسط آبدارچی انجام شود برای شرکت هزینه هایی دارد که مدیران باید آنها در نظر بگیرند.

شرکت هایی که رستوران داخلی دارند:

علاوه بر هزینه های تهیه غذای شرکتی که گفته شد می‌بایست مکان و پرسنل لازم برای این کار را فراهم کنند. هزینه  بالایی که به نظر حذف آن تا حد امکان می‌تواند کمک بزرگی به کاهش هزینه های تهیه غذای شرکتی بکند.

راهکار پیشنهادی کارافید:

هزینه های جاری، مستقیم و پنهان تهیه غذای شرکتی از کترینگ ها و یا شرکتهای تهیه غذای شرکتی و همینطور منوی نامناسب غذایی شرکت و یا سازمان، باعث شد تا کارافید با مطالعات و بررسی مشکلات بازار به راهکاری دست یابد که  می‌تواند برای بسیاری از شرکت ها و سازمان ها، ابزاری مناسب باشد.

ابزاری که علاوه بر کاهش هزینه های ناخواسته تهیه غذای شرکتی، به شرکت ها این امکان را دهد که تمامی هزینه های واقعی تهیه غذا را روی خود غذا سرمایه گذاری کنند و بتوانند از این طریق رضایت حداکثری کارکنان خود را به دست آورند و بهره وری پرسنل سازمان خود را افزایش دهند. این راهکار یک سامانه آنلاین در تهیه و سفارش غذای شرکتی است که برای اطلاع از نحوه کار آن می توانید از طریق فرم ثبت نام، اطلاعات خود را ثبت نمایید تا کارشناسان ما، شما را با همه فرایندهای کاری ما آشنا نمایند و سوالات شما را پاسخ دهند.

کارافید به سازمان ها اجازه می دهد که روی کار خود تمرکز کنند و هم‌ زمان نیازهای غذایی تک تک کارمندان خود را به صورت مناسب و بدون ایجاد نارضایتی تأمین کنند.

7 thoughts on “هزینه های تهیه غذای شرکتی

 1. موردی که هست اینه که شرکت ها میان با پارتی و آشنا بازی با کیترینگ ها قرار داد میبندن . ما مدیریمون خیلی سرش شلوغه و دوست خواهد داشت از کارا فید استفاده کنه
  اما نمیرسه .
  باید یه جوری خود کارمندا به گوش مدریرا برسونن که بتونن مستقیم با کارافید برای تهیه غذای شرکت تماس بگیرن

 2. غذاهای تکراری و با درجه سلامت پایین بلای جان کارمندها شده.تنوع پایین و در نظر گرفته نشدن کارمندان با بیماری ها و به طبع غذاهای خاص ضعف بزرگیه.که با سایت شما این مشکل امکان حلش فراهم هست

 3. سامانه کارافید برای شرکت های سایر استانها قابل استفاده است یا فقط برای شرکت های استان تهران قابل استفاده است؟

 4. با سلام و عرض ادب
  ضمن خسته نباشید و تشکر از شما بخاطر سایت پرمحتوا و مفیدتون،واقعا لذت بردم از بازدیدشون….حتما به گوش مدیران جهت تنظیم قرارداد و سفارشات خواهیم رساند افتخاری است همکاری با شما برای ما.
  با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =