تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

ورزش کارمندان

غذای کارمندان ورزشکار

ورزش کارمندان

اهمیت ورزش کارمندان برای افزایش بهروه‌وری شرکت ها به‌اندازه‌ای است که توصیه می‌شود در ساعات اداری ، کارمندان  30 دقیقه ورزش اجباری داشته باشند. شاید برخی مدیران حس کنند که این 30 دقیقه باعث اتلاف زمان کاری سازمان بوده و نباید به موضوعاتی غیر از کار در شرکت‌ها پرداخته شود. اما سوال اینجاست که اگر تاکید مدیران بر استفاده‌ی موثر از ساعات کاری‌ست، چرا شرکت‌های بزرگ دنیا مانند گوگل بر موضوع سلامت کارمندان، فعالیت های بدنی، تغذیه و ورزش کارمندان تاکید فراوانی دارند؟ در این مقاله سعی خواهیم نمود آثار ورزش کارمندان شرکت‌ها را در بهبود عملکرد آنها ذکر کرده و از نقطه نظر غذا و رژیم غذایی کارمندان، اطلاعاتی را در اختیار مدیران و کارمندان قرار دهیم تا در انتخاب هرچه بهتر لیست غذای شرکتی خود از آنها بهره ببرند.

 

نتیجه ورزش در عملکرد کارمندان

از اولین نتایج مهم ورزش ایجاد نشاط و بهبود سلامت در کارمندان است که باعث کاهش هزینه‌های درمانی ایشان می‌گردد.  ورزش برای کارمندان می‌تواند پادزهزی برای مقابله با افسردگی باشد، که گاهی به خاطر محیط جدی شرکت ممکن است به سراغ کارمند بیاید. نرمش‌ مداوم روزانه مي‌تواند اثر مضاعفي در افزايش اعتماد به نفس در کارمندان و ايجاد آرامش ذهنی آنها داشته باشد. تقويت احساسات و كاهش اضطراب و فشارهاي رواني از دیگر اثرات ورزش در محیط کار است که بی‌شک بر افزایش سرعت و دقت کارمندان در انجام کارها موثر است و در نهایت باعث افزایش بهروری سازمان خواهد شد.

چرا ورزش برای کارمندان ضروری‌ست؟

امروز بیش از هر زمان دیگری ارزش فعالیت‌های بدنی و نقش آن در سلامت کارمندان نمود پیدا کرده است. در واقع زندگی کارمندی و ماشینی  ، فعالیت‌های بدنی روزمره را کاهش داده و برای جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی کارمندان، ورزش کردن امری ضروری است. فقر حرکتی برای کارمندان موضوعی جدی‌ست و سازمان‌ها باید برای رشد خود به سلامت کارمندان خود اهمیت دهند.

ویژگی‌های غذای شرکتی کارمندان ورزشکار

از آنجایی که کارمندان ورزشکار نیازهای غذایی خاص خود را دارند ، باید در محیط کاری توجه ویژه‌تری به غذای خود داشته باشند. آگاه بودن از رژیم غذایی متناسب با فعالیتهای بدنی برای ورزش کارمندان امری ضروری‌ست. همچنین مدیران شرکت‌ها باید توجه داشته باشند که رعایت رژیم غذایی کارمندان ورزشکار شرکت می‌تواند در بهره وری بالاتر آنها نقشی موثر داشته باشد و سازمان را شاداب‌تر و کاراتر کند. از این رو پیشنهاد ما به شما این است که برای گام برداشتن در راستای رشد و ارتقای شغلی و سلامت روح و جسم خود و کارکنان سازمان‌تان ورزش را به عنوان یک ویژگی برتر رقابتی، به برنامه‌ی شغلی سازمان خود اضافه نمایید و حتی کارمندان ورزشکار خود را تشویق و برای آنها مزایا درنظر بگیرید تا سایر کارمندان نیز به ورزش کردن ترغیب شوند.

میزان نیاز بدن کارمندان ورزشکار به ریزمغذی‌ها در ورزش‌های مختلف

مصرف پروتئین حیوانی مخصوصا گوشت قرمز به دلیل داشتن اسیدآمینه‌های ضروری برای بدن ضروری‌ست و مهم است که بعد از تمرین مصرف شوند تا صرف تولید انرژی در بدن نشود. برای تولید انرژی باید از کربوهیدراتها در منوی غذای شرکتی کارمندان ورزشکار استفاده شود. البته که میزان مصرف این مواد باید برای هر کارمندی متفاوت و بر اساس نیازهای تغذیه‌ای او باشد.

 کربوهیدرات 

  • میزان مصرف کربوهیدرات برای کارمندان ورزشکار 4 تا 5 گرم به ازای هرکیلوگرم از وزن بدن است. این میزان در منوی ‌غذایی کارمندان خانم  3 تا 4 گرم به ازای هرکیلو می‌باشد. البته این اعداد برای انواع رشته‌های ورزشی متفاوت است.
  • برای کارمندانی که ورزش استقامتی انجام می‌دهند 4 تا6 گرم به ازای هر کیلو از وزن بدن می‌باشد .
  • برای کارمندانی که به‌طور تفننی ورزش می‌کنند 4 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن می‌باشد . ورزش های تفریحی از مواردی است که به شدت روی کاهش استرس کارمندان تاثیر مثبتی دارند ، این سبک ورزش‌ها برای کارمندان بسیار مفید بوده و توصیه می‌شوند.

 پروتئین

  • اگر کارمندانی هستند ( اکثر کارمندان این‌گونه‌اند!) که به طور منظم ورزش نمی‌کنند، باید در منوی غذای شرکتی‌شان تجدیدنظر کنند. هر کارمندی که فعالیت ورزشی ندارد،  به صورت عادی باید 8/0 گرم به ازای هرکیلو از وزن بدن خود خود پروتئین مصرف کند.
  • کارمندان ورزشکاری که به صورت فعال به رشته بدنسازی می‌پردازند روزانه به ازای هرکیلو از وزن بدن خود به 6/1تا2 گرم پروتئین حیوانی در منوی ‌غذایی خود نیاز دارند.
  • میزان مصرف پروتئین در منوی غدایی کارمندان بدنساز 2/1 تا 4/1 گرم به ازای هرکیلوگرم از وزن بدن است. این میزان در منوی غدایی کارمندان خانم  1 گرم به ازای هرکیلو از وزن بدن می‌باشد.
  • میزان پروتئین در منوی غذایی کارمندانی که ورزش‌های تفریحی انجام می‌دهند 1 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن می‌باشد .

نکات تغذیه‌ای مفید برای کارمندان ورزشکار

از خوردن نوشابه‌های گازدار و مواد غذایی پرفیبر و نفاخ در برنامه غدایی خودداری کنند.
از خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده که در منوی غذای شرکت شما وجود دارد اجتناب کنند.
کارمندان ورزشکار  بهتر است از چای کم‌رنگ استفاده نمایند.
مصرف 3-1 فنجان قهوه یا نسکافه برای افزایش توان ورزشی مفید است.
مصرف پروتئین زیاد قبل از مسابقه مجاز نمی‌باشد، چون نیاز به آب را  در بدن افزایش می‌دهد.
انواع میوه‌ها و آب میوه‌ها، شیر، نان و غلات منابع خوب کربوهیدرات‌ هستند که بهتر است کارمندان ورزشکار یک ساعت قبل از ورزش شیر با عسل و یا آب میوه با عسل استفاده شود، زیرا عسل سبب افزایش سطح انرژی در بدن می‌شود.

کارافید با ارائه راهکاری خلاقانه و با استفاده از تکنولوژی روز سعی در کمک به مدیرانی دارد که سلامت و شادی کارکنان خود را در کنار بهره وری بالاتر سازمان می‌خواهند. مدیران و کارمندان شرکت ها می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر اطلاعات خود را در بخش ثبت نام شرکت ها  درج نمایند.

کارمندان ورزشکار با استفاده از سامانه کارافید به راحتی می‌توانند باتوجه به برنامه تمرینی خود(تمرینات سبک یا فشرده وسنگین) در هر روز و تعیین میزان نیاز بدن خود به کربوهیدرات پروتئین و چربی ، منوی غذای متناسب را مشخص وآن را سفارش دهند. و همچنین برای تکمیل خدمات ما ، کارمندان می‌توانند از مشاوره های غذایی که توسط کارشناسان تغذیه  کارافید ارائه می‌شود بهره ور شوند . برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

5 thoughts on “ورزش کارمندان

  1. کاملا درسته و شرکت ها هم برای ورزش کارمندان هزینه میکنند . اما این بخش غذای کارمندان ورزشکار رو خیلی جدی نگرفتن. امیدوارم که این مورد هم جدی پیگیری بشه

  2. چقدر عالی میشه اگه مدیران به نیازهای تغذیه ای کارمندان ورزشکار شون بیشتر توجه کنند.ممنون از مطالب خوب کارافید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − نه =