تلفن تماس ۲۶۷۱۲۳۳۷-۰۹۱۲۸۴۶۴۹۶۸

تلفن پشتیبانی ۰۹۹۱۲۰۸۹۳۸۸

ساعت کاری ۹ الی ۱۷

خواب آلودگی کارمندان بعد از غذا: یک منوی عالی برای غذای شرکتی

چرا بعد از خوردن غذا دچار خواب و کسلی و تنبلی می شویم؟

وقتی سر کار در شرکت ناهار می خوریم دلمان مي خواهد دور از چشم همکاران و صد البته رييس بخوابیم! در اين ساعات که کار کردن بعد از غذای شرکت  سخت تر مي شود و ممکن است در کارمان اشتباه کنيم. حتی شرکتی مثل گوگل، برای اینکه در شرکت عظیم خود دچار این مشکل نشور رژیم غدایی شرکتی خود را متنایب با نوع کار کارمندان به آنها پیشنهاد می دهد و یا فضایی مفرح را ایجاد می کند تا خواب بعد از غذا، بهانه اشتباه در سرکار نشود.کلا ناهار شرکت، برای خواب در شرکت است علیرغم میل باطنی خود کارمندان شرکت و صد البته مدیران شرکت. اگر سرمان سرکار شلوغ باشد احتمال خوابیدن بعد از صرف غذا در شرکت، کمتر می شود اما حس تنبلی و عدم داشتن بازدهی مغز باعث می سود تا کم کارتر، بدون بازدهی و یا حتی پر اشتباه شویم. اما هر قدر سرمان شلوغ تر باشد، چرتمان کوتاهتر می شود. اما سر شلوغی بیشتر مخصوص مدیریان است تا کارمندان. به خصوص در ادرات و سازمانهای دولتی که رژیم غذایی اصلا رعایت نمی شود.

● علت واقعي خواب آلودگي بعد از ناهار چيست؟

1- غذاي چرب و سنگين و کاهش اکسيژن خون

متأسفانه بيشتر کارمنده شرکت در وعده ناهار غذاهاي سنگين و چرب مي خورند که حجم آن هم کم نيست. بالاخره کارمندان عزیز شرکت کلی کار کرده اند و خسته اند به همين علت وقتي اين غذاها وارد روده مي شوند، خون بيشتري روانه اين قسمت از بدن مي شود تا اين همه مواد غذايي سنگين را هضم کند. به طور طبيعي پس از اين که خون بيشتري وارد دستگاه گوارش و روده ها مي گردد، از حجم خوني که به مغز کارمند شرکت وارد مي شود کاسته خواهد شد و به همين جهت ميزان اکسيژن در مغز پايين خواهد آمد و همين باعث مي شود احساس خستگي کنيم. پس یک راه این است که کپسول اکسیژن به آنها وصل کنیم و راه دیگر این است که رژیم غذایی شرکت را عوض کنیم.

2-  تغييرات در pH خون

وقتی کارمند شرکت و یا مدیر شرکت، غذاهای بسيار شيرين و داراي کربوهيدرات زياد مي خورد، اين حالت خواب آلودگي و سُستي بيشتر خواهد شد. منوهای غذایی شرکتهاا مملو از این کربوهیدرات است، برنج خود کربوهیدرات است که کلا منوی غذای شرکتی و کترینگها بدون آن غیرممکن است. در طي فرآيند هضم اینجور غذاها اسيد بيشتري در خون ترشح مي شود که pH خون را تغيير داده آن را قلیایی مي کند. همين قلیایی شدن خون هم مي تواند باعث خواب آلود شدن ما شود.

غذاهای شرکت با مقدار زیادی از کربوهیدرات، قند خون را به يکباره بالا مي برند و همين باعث مي شود که پانکراس (لوزالمعده) مقدار زيادي انسولين ترشح کند. اين مقدار فراوان انسولين، پروتئيني به نام “تريپتوفان” را به سوي مغز مي راند و اين ماده در مغز به سروتونين تبديل مي شود. اين ماده شيميايي که مسئوليت رساندن پيام هاي عصبي از يک سلول عصبي به ديگري را بر عهده دارد، در شکل گيري فرآيند خواب هم نقش مهمي ايفا مي کند. وقتي ميزان اين ماده در مغز افزايش مي يابد، ما خواب آلود مي شويم.

● چه کنيم که بعد از خوردن غذای شرکت خوابمان نگيرد؟

1- به کارمندان شرکت اجازه دهید تا پس از صرف غذای سفارشی شرکت، قدری در محیط شرک قدم بزند تا پس از ناهار تا خواب آلودگي و سستي کارمندان پس از غذای شرکت کاهش یابد. اين کار جريان خون را در بدن افزايش مي دهد که سطح قند خون را محدود مي کند و ميزان انسولين خون را نيز پايين نگه مي دارد.

2- يک راه حل مفيد ديگر اين است که مراقب غذا خوردن خود باشيد. از خوردن غذاهايي مانند سيب زميني، برنج، نان به مقدار زياد يا پاستا خودداري کنيد. تأکید می کنیم که نمی گوییم کارمندان شرکت چنین منوی غذایی نداشته باشند، بلکه مقدار و حجم این غذاها زیاد نباشد. اين خوراکي ها داراي قندهاي ساده هستند که خوردنشان با بالا بردن ناگهاني قند خون موجب ترشح زياد انسولين در خون، افزايش ميزان ترشح سروتونين در مغز و در نهايت خواب آلودگي در شرکت شما مي شود. ارزش یک منوی غدایی شرکتی مناسب در اینجا مشخص می شود. هر قدر منوی غدای کترینگ بنا به سفارش شرکت شما، مدیریت شده تر و ایده آل تر باشد پس از ناهار شرکتی، حس نشاط وجود دارد نا سرهای خمیده و دهانهای باز و پشمان پر از اشک و استرس و ترس.3- بهتر است در وعده ناهار، کارمند رعایت کند و کمتر غذا بخورد. یک منوی عالی غذای شرکتی برای این هدف عبارتست از صبحانه اي حاوي غذاهاي پر پروتئين و به همراه یک بسته غدایی شرکتی ميان وعده سبک و مفيد مانند ميوه يا ماست کم چرب و در نهایت وعده ناهاری مختصر. با اين کار سطح قند خون متعادل مي ماند و از ترشح بيش از حد انسولين جلوگيري خواهد شد.4- کارمندان و کارکنان و مدیران شرکت، بهتر است بعد از ناهار، نوشيدني هاي کافئين دار کمتر بنوشند. اکثر ما پس از ناهار يک فنجان چاي يا قهوه مي نوشيم تا به گمان خود سرحال بياييم، شايد تعجب کنيد ولي در واقع اين نوشيدني ها فقط براي مدت کوتاهي ما را سرحال مي آورند و اندکي بعد دوباره همان رخوت و سُستي به سراغ مان خواهد آمد. برخي افراد هم به نوشيدن چاي يا قهوه معتاد مي شوند و بدون نوشيدن آن پس از ناهار همچنان چرت مي زنند و گاهي ممکن است پشت ميز کار يا حين رانندگي خواب شان ببرد. به جاي نوشيدن چاي يا قهوه مي توانيد چاي سبز بنوشيد که هم کافئين کمتري دارد و هم به آن معتاد نخواهيد شد. پس حداقل دادن پیشنهاد چایی سبط به کارمندان شرکت، ایده بدی نیست.● چه زماني بايد یک کارمند به پزشک مراجعه کند؟1- در حالت عادي خواب آلودگي بعد از غذا خوردن طبيعي است، ولي اگر ديديد که با اين خواب آلودگي اسهال هم داريد و نفخ کرده ايد دقت کنيد، چون ممکن است نشانه اي از آلرژي غذايي يا عدم تحمل به يکي از مواد موجود در غذا باشد. بنابراین رژیم غذایی و منوی غذایی ایده آل با نظارت یک مشاور تغذیه، کارایی کارمند و مدیر شرکت را بسیار بیشتر می کند.2- گاهي اوقات هم نشان دهنده مشکلاتي است که ممکن است همراه با ترشح انسولين در بدنتان ايجاد شود. اين اختلال مي تواند با حس گيجي، سردرد و احساس ضعف خودش را نشان دهد. پس این مورد باید بسیار جدی گرفته شود.